Son Dakika! İrlanda, AstraZeneca Covid-19 Aşısını Geçici Olarak Durdurdu
  • ekoayrıntı
  • Güncel
  • Son Dakika! İrlanda, AstraZeneca Covid-19 Aşısını Geçici Olarak Durdurdu

Son Dakika! İrlanda, AstraZeneca Covid-19 Aşısını Geçici Olarak Durdurdu

Son dakika haberine göre İrlanda, Oxford Üniversite ve AstraZeneca tarafından ortak geliştirilen Covid-19 aşısının kullanımını geçici olarak durdurdu. Gerekçe olarak ise aşının yan etkileri gösterildi.

ABONE OL
6 Mayıs 2021 22:58
Son Dakika! İrlanda, AstraZeneca Covid-19 Aşısını Geçici Olarak Durdurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onay alan AstraZeneca aşısının, Norveç’te bazı yetişkinlerde kan pıhtılaşması durumuna yol açtığı rapor edilmiş ve aşının kullanımının geçici olarak durdurulması istenmişti.


İrlanda Sağlık Bakanı Stephen Donnely, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Dün gece geç saatlerde Norveç’ten gelen bilgiler ışığında, AstraZeneca Covid-19 aşısının durdurulduğunu belirtmek istiyorum. Durdurma işlemi, NIAC’ın tavsiyesi üzerine, tedbir amaçlı yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

AstraZeneca yetkili açıklama yaptı

Aşının ülke genelinde durdurulmasının ardından, AstraZeneca firmasının yetkilisi İrlanda kanalı RTE’ye katıldı. Aşı ile ilgili açıklama yapan yetkili, “Şu ana kadar 17 milyon doz Covid-19 aşısı uygulandı. Yapılan güvenlik analizlerinde, aşının kanda herhangi bir pıhtılaşmaya yol açtığı gözlenemedi. Klinik çalışmalarında da bu yönde bir bulgu yok” dedi.

AstraZeneca şirket sözcüsü de konuyla ilgili açıklama yaptı ve aşının tüm verilerinin olabilecek en dikkatli şekilde incelendiğini, verileri vakit kaybetmeden paylaşmaya devam edeceklerini bildirdi.İrlanda aşıyı durduran tek ülke değil

AstraZeneca aşısı kullanımı, daha önce de birçok devlet tarafından durdurulmuştur. Ellerindeki bulgular nedeniyle Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya, İtalya ve Bulgaristan Covid-19 aşısının kullanımı ülke genelinde tedbir amaçlı durdurmuştu.

Konuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris de açıklamalarda bulundu. Harris açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“AstraZeneca, dünya genelinde kullanılan diğer Covid-19 aşıları gibi mükemmel bir aşıdır. Kullanılmaması için herhangi bir neden bulunmuyor. Ölümlerle ilgili verileri inceledik. Bugüne kadar aşılamadan kaynaklandığı kanıtlanan herhangi bir ölüm olmadı.”


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir