Son Dakika! Asya Piyasalarında Dolar 8,36 TL’yi Gördü! Dolar Neden Arttı?
  • ekoayrıntı
  • Döviz
  • Son Dakika! Asya Piyasalarında Dolar 8,36 TL’yi Gördü! Dolar Neden Arttı?

Son Dakika! Asya Piyasalarında Dolar 8,36 TL’yi Gördü! Dolar Neden Arttı?

Dolarda yeni rekor! TCMB Başkanı'nın değişmesi sonrasında Asya piyasalarında Dolar/TL paritesi 8,36 TL'yi gördü.

ABONE OL
21 Mart 2021 23:30
Son Dakika! Asya Piyasalarında Dolar 8,36 TL’yi Gördü! Dolar Neden Arttı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dolar yeni rekora doğru gidiyor. Asya Piyasaları’nın açılmasının ardından, Dolar/TL paritesi 8,36 seviyelerine kadar çıktı.


Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın ardından, Asya piyasalarında 1 Dolar 8.36 TL’yi gördü.

Asya’da ilk kotasyonların rakamları açıklandığında Dolar/TL paritesi yüzde 16 yükseliş gösterdi. Dolar TL karşısında saatler 21:38’i gösterdiğinde yüzde 16,2 değer kazanarak 8,3880 seviyelerine kadar yükseldi.

Dolar/TL paritesi geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.Dolar neden yükseliyor?

Henüz Türkiye piyasasının açılmadığını göz önünde bulundurarak, uzmanlar kotasyonların farklılık gösterebileceğini dile getiriyor. Şu anki Asya piyasalarındaki paritenin göreceli olabileceğini, düşük işlem hacimlerinde görülebileceğini ifade ediyorlar.

Dolar neden yükseliyor? Sorusunun cevabı, Kasım 2020 tarihinde göreve getirilen TCMB Başkanı Naci Ağbal, 19 Mart gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmıştı. Yeni TCMB Başkanı ise bu ayrılığın ardından Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu olmuştu.

Ağbal, geçtiğimiz Perşembe günü yapılan toplantıda politika faizini 200 baz artırarak, yüzde 19 seviyelerine çıkarmıştı. Bu kararın ardından Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınan Ağbal, “Görevden alınmamdan dolayı şükranlarımı sunuyorum” paylaşımı ile kısa sürede ülke gündemine oturmuştu.

Uzmanlar, ani dolar artışının bu nedenle olduğunu ve Türkiye piyasası açıldığında Dolar/TL paritesinde gerileme olabileceğini dile getirdi.

Kavcıoğlu banka yetkilileriyle toplantı düzenledi

TCMB Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu, ilk olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nda bulunan, banka genel müdürleri ile bir toplantı düzenledi. Toplantıda, banka temsilcilerine önemli mesajlar veren Kavcıoğlu, birinci önceliğinin Türkiye’de enflasyon ile mücadele olduğunu belirtti.

Kavcıoğlu ayrıca, Merkez Bankası’nın yeni döneminde, mevcut politikalar ile ilgili herhangi bir değişiklik olmayacağını da belirtti. Toplantıda, daha önce belirlenen takvim dışında, para politikası kurulu toplantısı yapılmayacağı da açıklandı.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.