SocGen’den Dolar/TL Tahminine Revize

SocGen’den Dolar/TL Tahminine Revize

Geçtiğimiz hafta sonu yaşana TCMB başkan değişikliği, yurt içi ve yurt dışı tüm piyasalarda tedirginliğe neden oldu. Asya piyasalarının açılmasıyla beraber 8,00 seviyelerine çıkan dolar, Türkiye piyasalarının açılmasından sonra 7,80 seviyelerine inmişti. Bu kapsamda SocGen yılsonu USD/TRY tahminini revize etti.

ABONE OL
23 Mart 2021 16:47
SocGen’den Dolar/TL Tahminine Revize
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genellikle Türk Lirası lehine pozisyon alması ile tanınana Societe Generale’in, Yükselen Piyasalar Strateji Müdürü Phoenix Kalen, daha önce belirledikleri 2021 yıl sonu Dolar/TL tahminini 6,20’den 9,30’ çıkardıklarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, dolarizasyonun artış göstereceğini dile getiren Kalen, kur krizi yaşanabileceğinin de altını çizdi.


Bloomberg HT kanalına yaptığı açıklamada Kalen, şu ifadeleri kullandı:

“İzlenen politikalarda derin bir değişiklik beklentisiyle Türk varlıklarındaki herhangi bir uzun pozisyondan çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Türk Lirası lehine pozisyonlar kesme seviyesine ulaştı.

Şunu söylemeliyim, dolarizasyonun devam edeceğini düşünüyorum. Son haftalardaki verilere baktığımızda dolarizasyonun azaldığını gördük ama şimdi dolar diyebilirim. Hesaplar tekrar yükseliş eğilimi gösterecek.”USD/TRY paritesi tahmininde revize

2021 Şubat ayından yayınlanan SocGen raporunda USD/TRY paritesi 6,71 hedefi ile kısa pozisyon almayı önerdi ve kesme seviyesini 7,75 olarak belirtti.

Banka yaptığı tahminde, USD/TRY cinsinden açık pozisyon hedefini 6,71 seviyesinden 6,45’e güncellemişti. Ardından ise 2021 yılsonu USD/TRY tahminini 7,18 olarak belirlemişti.

Kalen tarafından yapılan açıklamada, Türk Lirası uzun pozisyonu kapattıklarını dile getirdi. Banka, 2021 yılsonu Dolar/TL tahminini revize ederek 9,30 olarak güncellendiğini de açıkladı.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.