Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? Kimleri Kapsayacak?

Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? Kimleri Kapsayacak?

ABONE OL
8 Mart 2021 08:49
Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? Kimleri Kapsayacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa bir süredir gündemimizi meşgul eden Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? Kimleri Kapsayacak? Bildiğiniz üzere Sicil affı ile ilgili son dakika gelişmeleri merak ediliyordu. Sicil affıyla alakalı son dakika gelişmelerinden sizlere bahsetmek istiyoruz.


Bildiğiniz üzere kredi çekeceğiniz zaman bankalar tarafından dikkat edilen kredi sicilleri sayesinde istediğiniz krediyi alabilirsiniz. Kredi sicili bozuk olan kişilere bankalar genelde kredi vermez veya zor vermektedir. Bu sebeple kişilerin kredi sicili önem arz eder. Kredilerin ve kredi kartı borçlarının vakti zamanıdna ödenmemesi ya da eksik yatırılması kredi sicilinizi düşürecektir. Kredi sicili sıfır seviyesine inen bir kişi bankalar tarafından ilk kez kredi kullanacak biri gibi görülür.

2020 Yılında Kredi Sicil Affı Geldi Mi?

2020 Yılında kredi sicil affı ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmamıştır. Bankalar tarafından sicil affı çıkar çıkmaz müşterilerin sicilini temizleyip onlara kredi vermek isteyecektir. Kredi alan fakat kredilerini tekrar ödeyemeyen kişilerin kredi notu yeniden düşmeye başlayacaktır.Kredi Sicil Affı İçin Şartlar Nelerdir?

Kredi sicil affından yararlanmak isteyen kişiler aşağıdaki şartları yerine getirmelidir. Bu şartlar:

  • Borçlar tamamen ödenmelidir,
  • Kredi veya kredi kartı borçları bitirilmelidir,
  • Bu borçlar sicil affı yasasının yürürlüğe girmesinden sonra altı ay ödenmelidir.

Kredi sicil affı konusunda henüz tam bir açıklama gelmese dahi sicil affına başlayan bankalardan ilki kamu bankaları oldu. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, sicil affı çıkararak müşterilerine yeni krediler vermeye başladı.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.