Şanlıurfa’da Mezar Taşlarına İşlenen Figürler Merak Konusu Oldu!
  • ekoayrıntı
  • Güncel
  • Şanlıurfa’da Mezar Taşlarına İşlenen Figürler Merak Konusu Oldu!

Şanlıurfa’da Mezar Taşlarına İşlenen Figürler Merak Konusu Oldu!

ABONE OL
6 Mart 2021 09:53
Şanlıurfa’da Mezar Taşlarına İşlenen Figürler Merak Konusu Oldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’da ölen kişilerin mezar taşlarının üzerinde, insanların neden öldüğü ya da sevdiği şeyler hakkında bilgi veren figürler işlenmektedir. Ölen kişinin vasiyeti veya yakınlarının isteği üzerine işlenen tabanca, bıçak, direk, koyun gibi figürler gören herkesi şaşırtıyor.


Şanlıurfa kent merkezinde yer alan Bediüzzaman Mezarlığı’na giren kişiler mezar taşlarında ilginç figürler ile karşılaşmaktadır. Trafik kazasında ölen kişilerin mezar taşına otobüs, kamyon, otomobil gibi figürler yapılırken, cinayete kurban giden kişilerin mezar taşına tabanca veya bıçak gibi figürler resmedilmektedir.

Yaklaşık 20 yıldır mezar taşı yapan Mehmet Ot, “İstek üzerine gelen talepleri hazırlıyoruz. İstenilen mezar taşlarının üzerine çiçek, at, araba, tabanca gibi figürleri işliyoruz. Bunda amaç kişinin nasıl öldüğünü ifade etmek veya ölen kişinin çok sevdiği şeyleri mezar taşına yansıtmak. Mesela hayattayken sigara, çay, koyun, çiçeği çok sevenlerin mezar taşlarına bunları yapıyoruz. Bazı kişiler de ölenlerin mezar taşlarına şiir veya çeşitli sözler yazdırıyor” dedi.

Mesleğimizi Ürkütücü Buluyorlar

15 yıldır mezar taşı yapan Ömer Yıldırım ise ne iş yaptığını soranlara mesleğini ifade etmekte zorlandığını ifade ederek, “İnsanlar mezar taşı yaptığımı öğrenince biraz ürküyor. Bizim mesleğimiz vatandaş tarafından ürpertici olarak karşılanıyor. Ama; Allah katında ise sevap işliyoruz. Ayda 15-20 mezar taşı hazırlıyoruz. Ölenlerin ölüm şeklini mezar taşına işliyoruz. Trafik kazasında ölenin mezar taşına araba yapıyoruz. Taş olarak bölgeye özgü beyaz Urfa taşını kullanıyoruz. Bu taş sıcak ve soğuk havada dayanıklı olduğu için çok tercih ediliyor” diye konuştu.İl Müftüsü Mehmet Taştan Caiz Değil Dedi!

Şanlıurfa’da çoğunluğu geçmiş yıllarda yapılan mezar taşı üzerine ölüm şekli, fotoğraf, şiir yazılmasının İslam dinine göre caiz ve uygun olmadığını ifade eden İl Müftüsü Mehmet Taştan ise şunları söyledi:

“Tabii biz Müslüman’ız. Bu işe Kur’an-ı Kerim ve sünnet açısından bakarız. İslam’a göre ölüm şeklinin mezar taşlarına tasvir edilmesi caiz ve uygun olmadığını söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız bundan çekinsinler. Ölüm şeklini mezar taşlarına yaptırmasınlar. Mezarlığa giden insan o resimleri gördüğünde çok etkilenir. Belki silahla öldürülmüş, o insanın ölüm şekli silahla tasvir edilmesi gençlerimizin manevi dünyasını etkiler. Birçok sıkıntının çıkmasına da sebep olabilir. Dolayısıyla bunlar uygun şeyler değildir. Mezarlara sadece taş konur. İsim bile konulmaz. Ama mezarı tanımak için isim konulmasında ise bir sakınca yoktur. En uygun mezar şekli, üzeri topraklı olandır. Yine mermerle üstünün kaplanması da caiz ve uygun değildir. Çünkü asıl olan mezarın üstünün toprak olmasıdır.”Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.