Sanayi Üretim Endeksi Açıklandı

Sanayi Üretim Endeksi Açıklandı

Sanayi üretim endeksi, şubat ayında aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 8,8 yükseliş gösterdi.

ABONE OL
13 Nisan 2021 11:03
Sanayi Üretim Endeksi Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi üretim endeksi, şubat ayında aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda yüzde 8,8 yükseliş gösterdi.
TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), şubat ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.


Buna göre, şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık olarak yüzde 5,71 artış oldu.

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığına, şubatta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın şubatına ayına göre yüzde 15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 azaldı.

Sanayi üretiminde aylık veriler
Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubatta, geçenki aya kıyasla yüzde 0,1 arttı.Şubat ayında, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi ocak ayına kıyasla yüzde 2,3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 0,8lik bir artış görüldü.

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin şubatta geçen yılın şubat ayına göre yüzde 9,04 artmasını bekliyordu.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de yıllık bazda yüzde 7,21 artacağı öngörülmüştü.

ekoayrinti.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir