Salgın Süreci, Tüketicilerin Satın Alma Alışkanlıklarını Farklılaştırdı

Salgın Süreci, Tüketicilerin Satın Alma Alışkanlıklarını Farklılaştırdı

ABONE OL
9 Mart 2021 21:21
Salgın Süreci, Tüketicilerin Satın Alma Alışkanlıklarını Farklılaştırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünyanın içinde bulunduğu salgın döneminde tüketiciler baz alınarak yapılan araştırmalar devam ediyor. NielseIQ’nun 2021 yılı için yaptığı, “Pandemi Döneminde Tüketici Davranışlarını Anlamak” araştırmasının sonuçları açıklandı.


Açıklanan sonuçlara göre Türkiye’de bulunan tüketiciler, daha tedbirli davranarak alışveriş yapıyor. Satın alma alışkanlıkları ise salgın dönemi koşullarına göre değişiklik gösteriyor. Türkiye’de yer alan tüketicileri yüzde 75’lik bölümü, son 6 ay içerisinde davranış biçimlerini değiştirdi.

Pandemi süreci satın alma alışkanlıkları

Pandemi süreci satın alma alışkanlıkları

Yapılan araştırma kapsamında, Türkiye’de bulunan tüketiciler, bütçe yönetimi için çeşitli davranışlar sergiliyor. Ülkemizdeki tüketicileri yüzde 45’i marka aramaksızın, promosyon ürünleri takip ediyor ve satın alıyor. Yüzde 44’lük kesim ise tasarruf etmek adına market ve markalı ürün arayışında bulunuyor. Bununla beraber, tüketicileri yüzde 48 orana sahip kısmı ise, marka alışkanlıklarından vazgeçmeden, kullandığı markayı tercih etmeye devam edeceğini dile getiriyor.Tüketicilerin aradıkları ürün; ‘kaliteli ve uygun fiyatlı’

Yapılan araştırma kapsamında, tüketicilerin ortak özelliği kaliteli ve hesaplı ürün olarak görünüyor. Özellikle hızlı tüketim kategorisinde yer alan ürünler için Türkiye’de yaşayan tüketicilerin yüzde 74’ü, yüksek kalite – yüksek fiyat, durumunu kabul ediyor. Yüzde 88’lik bir bölüm ise daha fazla “kaliteli ve uygun fiyatlı” ürün arayışında.

Kaliteli ve hesaplı ürün yelpazesinin daha geniş olmasını isteyen tüketiciler, istedikleri ürün sayısının olması halinde tercihlerini bu yönde kullanacaklarını bildiriyor. Ortaya çıkan araştırma sonuçları, özellikle hızlı tüketim ürünleri için oldukça yüksek bir potansiyel bulunduğunu işaret etmekte.

tüketicilerin satın alma alışkanlıkları değişiyor

tüketicilerin satın alma alışkanlıkları değişiyor

Pandemi sonrası harcamalar yeniden düzenlenecek

2020 yılının sona ermesinin ardından tüketiciler, bütçelerini tekrar düzenleme, alışkanlıklarını değiştirme yönünde aksiyonlar alacak. NielsenIQ Tüketici Araştırmaları Direktörü Filiz Öztürk gerçekleştirdikleri araştırma sonuçları ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Covid-19 ile başlayan bu süreç, hem Türkiye hem de dünya çapında hanelerin alım gücü üzerinde görülmemiş bir etki yarattı. Tüketiciler 2021’de harcamalarını yeniden şekillendirme yoluna gidecekler. Ortaya çıkan yeni davranış biçimi ise marka ve perakendeci kesime büyüme avantajı sağlayacak. Üretici firmalar, gerçekleşecek dönüşüm içindeki tüketici davranışlarına hakim olmalı, tüketicinin ne istediğini bilmeli. Tüketiciler artık, alacakları ürünün özelliklerini tartıp, değerlendirmeye eğilimli bir hal aldı. Bu nedenle satın alınacak ürünler detaylı bir inceleme altında.”Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.