Rus gazı için Türk şirketler büyük yarışa girdiler

Rus gazı için Türk şirketler büyük yarışa girdiler

ABONE OL
5 Mayıs 2021 09:36
Rus gazı için Türk şirketler büyük yarışa girdiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de kullanılan doğalgazın çok büyük bir kısmı yurt dışından ithal ediliyor. Yapılan incelemelerde Türkiye’nin yaklaşık olarak 50 milyar metreküp doğalgaz ihtiyacının olduğu belirlendi. Neredeyse bu miktarın tamamı dış ülkelerden satın alınıyor. İthalat süreci ise farklı şekillerde ilerliyor. İthalatın sıklıkla gerçekleştiği ülkeler olan Rusya, İran ve Azerbaycan arasında bir boru sisteminin inşa edilmesi sebebiyle gaz alımı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Alınan gaz ise çeşitli şekillerde alınabiliyor. Ülkeler arasında yapılan anlaşmalar sonrasında kontrata bağlanmış miktarlar üzerinden alım süreci gerçekleştiriliyor.


Bu yıl sonuna bakıldığı zaman uzun vadeli petrol alımında bazı kontratların sona ereceği belirlendi. Alınan gazın büyük bir kısmının ise Rus gazı olduğu belirlendi. Rus doğalgazı için şimdilerde Türk şirketler arasında kıyasıya bir mücadele yaşanmaya başladı.

Rus Gazına İlgi Çok Yoğun!

6

Özel sektörde bulunan şirketler Rus gazı için şimdiden harekete geçtiklerini dile getirdiler. Yıl sonunda süresi dolacak ve yenilenmesi beklenen 8 milyar metreküplük doğal gaz için hareket başlamış oldu. Türk şirketler arasında Gama Holding, Aksa Enerji, Demirören ve Kalyon gibi dev şirketler de bulunuyor.Şirketlerin atmış olduğu adımlar sonrasında şimdilerde Rus Gazprom ile görüşmeler başladı. Türk şirketler özellikle Rus gazı ile yakından ilgilendiklerini bu süreçte göstermiş oldular. Ancak görüşmelerin nihayete varması için şimdilerde iletişimin ilerlemesi ve bir noktaya kadar gelmesi gerekiyor. Enerji yönetiminin nasıl bir yol izleyeceği merak edilmişti. Başta Rusya olmak üzere diğer ülke tedarikçileri için uzun dönemli bir anlaşma yapmak yerine farklı formüller deneniyor. Özellikle ithalat esnekliği ve süre ile fiyat denklemleri üzerinde çalışmalar devam diyor. Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler ise hala devam ediyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir