Resmi Gazetede Kriptoparalarla İlgili Yeni Düzenleme

Resmi Gazetede Kriptoparalarla İlgili Yeni Düzenleme

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:20
Resmi Gazetede Kriptoparalarla İlgili Yeni Düzenleme
1

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Nisan tarihli resmi gazetede yayınlanan yeni yönetmelik değişikliklerine göre ‘kripto varlık hizmet sağlayıcıları’, suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi ve terörün finansmanının önlenmesiyle ilgili yönetmelik kapsamına dahil edildi.


Suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi ile ilgili kanunlar, uluslararası alanda hemen hemen her ülkenin sağladığı standartlardır. Bu kararın ardından, ülkemizdeki kriptopara şirketleri de yönetmelik kapsamında belirli bilgi ve belgeleri toplamakla yükümlü hale geldi. Yönetmelikteki değişiklik resmen 1 Nisan itibariyle yapılmasına rağmen ülkemizde kriptopara alanında hizmet veren birçok şirket zaten bu tarz gereklilikleri sağlayarak piyasadaki belirsizliğin getirdiği yasal risklerden kaçınmaya çalışıyordu. Ancak yönetmelikte yapılan değişiklik, yasal altyapıyı sağlaması ve sektörün ‘kripto varlıklar’ olarak resmen tanınması açısından önem taşımaktadır.

btc tl

Yeni Regülasyonlar Yolda

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yakın bir süre içerisinde kriptoparalarla ilgili regülasyonların tamamlanacağını, katıldığı bir TV programında belirtmişti. Ülkemizde, Thodex ve Vebitcoin gibi borsaların karıştığı dolandırıcılık faaliyetleri sonrasında bugünkü yönetmelik değişikliği gibi birçok değişikliğin yıl sonuna kadar gelmesi beklenmektedir. Kriptoparaların, özellikle vergi alanında altyapısının hazırlanarak buradan elde edilen gelirin, gelir vergisi kapsamına alınması ise en çok konuşulan konular arasındadır.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.