DOLAR

8,1550

0.27%
EURO

9,7089

-0.14%
ALTIN(gr)

457,21

-0,42%%
BİST 100

1.393,24

-1.65%
Rekabet Kurulu, çevrimiçi reklamcılık sektörünü mercek altına aldı
  • ekoayrıntı
  • Ekonomi
  • Rekabet Kurulu, çevrimiçi reklamcılık sektörünü mercek altına aldı

Rekabet Kurulu, çevrimiçi reklamcılık sektörünü mercek altına aldı

ABONE OL
28 Mart 2021 21:12
Rekabet Kurulu, çevrimiçi reklamcılık sektörünü mercek altına aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rekabet Kurulu çevirimiçi reklamcılık sektörünü incelemeye koyuldu. Kurul hem ulusal hem de uluslararası birçok yenilik ve gelişmeyi takip ederek, çevirimiçi reklamcılık sektöründeki yapısal rekabet problemlerinin tespit edilmesi üzerinde çalışıyor.


Rekabet Kurulu’nun yayınladığı bildiride çevirimiçi reklamcılık sektöründeki karmaşıklıktan bahsetti. Hem hizmet veren hem de hizmet alan olarak birçok süzgeçten geçiyor. Çok çeşitli pazarların ve reklam türlerinden olduğundan bahseden kurul, bu sektörü mercek altına alarak düzenlemeye gideceklerini dile getirdi.

Yayıncılık ve Reklamcılık Artık Dijital Alana Yöneldi

Hem internet hem de sosyal medya kullanımı son yıllarda bir hayli yükselişe geçti. Hal böyle olunca hem reklamcılık anlamında hem de pazar anlamında dijital alana bir yönelim başladı. Bu durum artık elimizn altında olan internetin hem değerlendiğini hem de açık bir pazar olduğunun kanıtı haline gelmedi başladı. Tüm bu hususları takibe alan ve düzenleme içerisine giren Rekabet Kurulu, bu sektörü de gerekli ölçüde çerçeve altına alacak.

Bu alandaki faaliyetlerin geliştirilmesi adına yapılan bu çalışma, hem pazarcılık faaliyetlerini hem de bu sektördeki kuruluşları destekleyecek nitelikte.Dijital Alandaki Reklamlar Arasındaki Sorunlar Tespit Edilecek

Rekabet Kurulu’nun bu alandaki incelemeleri başladı. Esas amacı dijital alandaki reklamların ve pazarların denetlenmesidir. Bu denetlemenin yanı sıra kurul, reklamcılık faaliyetlerinde oluşan ve piyasadaki gidişatı denetleyecek bir sistem kurmak istemektedir. Piyasadaki, aksaklıkların ve rekabet sorunlarının tespitini yaparak, pazar faaliyetlerini geliştirmek için  Rekabet Kurulu gerekli çalışmalara başladı.Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.