Ramazan ve kısmi kapanma elektrik faturalarına yansıdı

Ramazan ve kısmi kapanma elektrik faturalarına yansıdı

ABONE OL
18 Nisan 2021 17:48
Ramazan ve kısmi kapanma elektrik faturalarına yansıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgının yeniden ciddi boyutlara ulaşması yeni önlemlerin ve kısıtlamaların gündeme gelmesine neden oldu. Bununla birlikte kısmi kapanma sürecinin başlaması tüketicilerin elektrik tüketimi alışkanlıklarında birtakım değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. Şirketlerin büyük bir kısmı bu süreçte çalışma saatlerini değiştirdi ve aynı zamanda evden çalışma sistemini benimsedi.


Konutlarda gerçekleşen elektrik tüketiminde de bazı değişiklikler ve artışlar meydana geldi. Genellikle sahura kadar hareketliliğin sürdüğü belirlendi. Elektrik tüketimi de akşam saatlerinde yoğun olarak yaşanmaya başladı. Bu konuda yapılan değerlendirmeler sonrasında gerçekleşen kısıtlamaların elektrik faturası için son derece etkili olduğu görülmüş oldu.

Elektrik Tüketimi Sahur Nedeniyle Yükseldi

Konu hakkında Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytaç bir değerlendirmede bulundu. Güney Marmara Bölgesinde yapılan bir inceleme sonrasında günlük elektrik tüketiminde ciddi bir artışın ve farklılıkların yaşandığı belirlendi. Ramazan ayının etkisi ile birlikte gece 2:00 ile 06:00 saatleri arasında sahura kalkılması nedeniyle konut bazında elektrik tüketiminin ortalama olarak yüzde 30 oranında arttığı belirlendi.

Türkiye genelinde bir durum değerlendirmesi yapıldığı zaman ise bu oranın saatler başında saatlik tüketiminin belirlenen saatlerde 30 milyon kilovatsaat olarak ölçüldüğü açıklandı. Yapılan ortalama bir değerlendirme sonrasında yüzde 10 oranından daha fazla bir yükselişin yaşandığı belirlendi. Yaşanan bu artışın pek çok şirketin evden çalışma sistemine geçmesi ve bununla birlikte Ramazan ayında sahura kadar oturma alışkanlıklarının gündeme gelmesi ile alakalı olduğu belirlendi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir