Ramazan Öncesi Denetimler Arttı

Ramazan Öncesi Denetimler Arttı

ABONE OL
9 Nisan 2021 12:24
Ramazan Öncesi Denetimler Arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ramazan öncesi un ve unlu mamullerin yapıldığı üretim yerlerinde gıda denetim ekipleri tarafından denetim uygulanıyor.


Bağdat Caddesi’nde bulunan Tarım Orman İl Müdürlüğü’nden hareket eden denetim ekipleri Ümraniye’de bir unlu mamuller fırınında denetim yaptı.

İşletmenin imalathanesini denetleyen Karaca, işletme sahibine hijyen ve toplum sağlığına tehdit oluşturan aksaklıkları ifade etti.

İşletmedeki sorunlar hakkında tutanak tutulurken, gıda denetim ekipleri ürünlerden numuneler aldı. Numunelerde yapılacak analizlerin ardından gerekmesi halinde iş yerine yaptırım uygulanacak.“Sonuca göre işlem uygulayacağız”

Denetimin ardından konuşan Karaca, yaklaşan ramazan ayı öncesinde 39 ilçedeki gıda denetim ekiplerinin hummalı bir çalışma içine girdiğini ifade ederek, “Bugün için unlu mamuller ve ekmek üreten işletmeleri denetliyoruz 725 denetçimizle. Biz de bugün Ümraniye’de denetime geldik.” dedi.

Karaca şu bilgileri verdi:

“Yaptığımız denetimde ham madde deposunda ve üretim hattında birtakım eksiklikler tespit ettik. Bu eksiklikler için insan sağlığını direkt etkileyecek büyük bir eksikliği yoksa işletmelerimize süre veriyoruz. İşletme sahibine 15 gün süre verdik. Bu süre sonunda eğer o eksikliklerini giderirse herhangi bir idari işleme maruz kalmayacak. Gidermezse o zaman işlem uygulayacağız.

Ayrıca pasta ve poğaçadan numune aldık. Onunla ilgili olarak da uluslararası sertifikasyona ait İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’müze gönderdik. Orada gerekli mikrobiyolojik, katkı kalıntı ve tüm analizleri yapılacak. Bize sonuçları bildirecekler, o sonuca göre de işlem uygulayacağız.”

Numunelerde yapılan analizlerde renklendiricilerle karşılaşabildiklerini ifade eden Karaca, zehirlenmelere sebebiyet veren vakaların görülebildiğini söyledi.

Gramaj denetiminde zaman zaman eksikliklerle karşılaştıklarını aktaran Karaca, bu durumda da ilgili yasal müeyyideyi uyguladıklarını kaydetti.

2021’de 814 işletme hakkında 6 milyon 337 bin lira idari işlem uygulandı

Karaca, 2020 yılında 215 bin 916 denetim yaptıklarını belirterek, bunlarda 5 bin 233 numune aldıklarını söyledi. 543 numunede uygunsuzluk tespit ettiklerini anlatan Karaca, 74 işletme hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Karaca şunları kaydetti:

“Bu yıl 70 bin 500 denetim uyguladık. 2 bin 165 olumsuzluk var. Yine bin 785 numune aldık. 116 tanesi olumsuz çıktı. 814 işletme hakkında da 6 milyon 337 bin lira idari işlem uyguladık. 15 işletme hakkında da cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk İstanbul özelinde.”

Karaca, denetimleri yoğun bir tempoyla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir