PTT’nin Yeni Hizmeti İkinci Elde Dolandırıcılığı Engelliyor

PTT’nin Yeni Hizmeti İkinci Elde Dolandırıcılığı Engelliyor

İkinci el araç satışında kilometre ve muayene tarihinde yapılan değiştirmeler, pek çok vatandaşı mağdur etmişti. PTT ve Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, mağduriyeti ortadan kaldırmak için ortak protokol imzalamışlardı. Vatandaşlar, alacakları aracın kilometre ve muayene bilgilerine PTT sistemi üzerinden ulaşabiliyorlar.

ABONE OL
13 Mart 2021 17:13
PTT’nin Yeni Hizmeti İkinci Elde Dolandırıcılığı Engelliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İkinci el araç alım-satımında yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için hazırlanan, PTT ve Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü arasındaki protokole dayanan hizmetten, 4 milyonu aşkın vatandaş faydalandı.


2017 yılında imzalanan, “Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol” sayesinde, pek çok vatandaş, satın alacağı aracın kilometre ve muayene bilgisine sahip olabiliyor.

PTT’nin hizmete sunduğu uygulamalar mağduriyeti giderdi

İki kurum arasında yapılan protokol anlaşması sonrası, PTT tarafından hazırlanan ve vatandaşın hizmetine sunulan uygulamalar sayesinde, ikinci el araç satışlarındaki mağduriyet engellenmiş oldu. Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından PTT A.Ş. ile paylaşılan tüm verilere, kurum uygulamalarına plaka ya da şasi numarası girilerek ulaşılabiliyor.

Kullanıma sunulan hizmet sayesinde, aracın muayene sırasında sisteme girilen en güvenilir kilometre bilgisine, vatandaşlar ulaşabiliyor. İkinci el araç alım-satımı yapmak isteyen kişiler, PTT’nin sunmuş olduğu uygulamalar üzerinde araçla ilgili gerçek bilgilere ulaşabilirler.İkinci el araç satışında dolandırma yöntemleri çoğaldı

PTT A.Ş. Genel Müdürü Hakan Gülten, ikinci el araç alım satımının arttığı günlerde, vatandaşların yaşadığı mağduriyetin arttığını dile getirdi. Hizmete sunduğumuz uygulamalar ile yaşanan olumsuz durumların önüne geçmek istiyoruz diyen Gülten şu ifadeleri kullandı:

“Geçen yıl bu platforma özel sorgulamaları yaklaşık 2,1 milyon vatandaş yaptı. Uygulamayı hizmete sunduğumuzda bugüne kadar ise toplam 4 milyon sorgu olduğunu görebiliyoruz. Vatandaşlarımız, şirketimizin sunmuş olduğu bu hizmetten yararlanarak, alacakları aracın gerçek kilometresini rahatlıkla öğrenebilirler. Böylece satış sonrasında oluşabilecek mağduriyetlerin yaşanmadan önüne geçebilirler.”En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.