PPE pazarında ihracat rüzgarı esiyor

PPE pazarında ihracat rüzgarı esiyor

ABONE OL
25 Mart 2021 11:43
PPE pazarında ihracat rüzgarı esiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid-19 pandemisi ile birlikte kişisel koruma ekipmanlarına talep arttı. Sadece sağlık sektöründe değil, perakende pazarında vatandaş korunmak için PPE pazarına hücum etti. Koronavirüsten korunmak için uzmanlar maske, sosyal mesafe ve temizliğin yeterli olduğunu belirtirken milyarlarca insan farklı PPE ürünleri kullanmaya devam ediyor. Siperlik, N95 maskeler, korumalı giysiler veya diğer dezenfekte ürünleri günümüzde en çok kazandıran ürünler arasındadır.


TÜRKİYE, YATIRIMCILARIN BULUŞTUĞU YER OLDU

Dünyanın farklı yerlerinden yüzlerce iş adamı ve yatırım şirketi pandeminin başlaması ile birlikte başta İstanbul olmak üzere ülkenin farklı şehirlerine geldiler. Türkiye’den maske satın almak isteyen iş adamları, milyonlarca maskenin ihracatı için kısa sürede anlaşma yaptılar ve bunun sonucunda onlarca fabrika açıldı. Avrupa, Amerika başta olmak üzere dünyanın her kıtasına koruyucu malzeme ve maske satan Türkiye’de son 1 yılda binlerce medikal şirketi kuruldu ve maske fabrikası açıldı. PPE pazarında 1 yıl önce sağlam adımlar atan Türkiye’de günümüzde tam anlamıyla ihracat rüzgarı esiyor.

PPE ÜRÜNLERİNDE HAMMADE AVANTAJI

Türkiye’nin sıcak iklimlerinde üretilen pamuk ve dünyaya ihracatı yapılan kumaşlar sebebiyle Türkiye’nin PPE pazarındaki rolü çok yüksek oldu. Tuvalet kağıdından maskeye kadar her ürünün hammaddesi olan kumaşta dünyada ilklerde olmamızın avantajını maske üretmekte görmüş olduk. Pandemi ile birlikte hem yurt içinde hem de yurt dışında maske satışları yaptı. Maske ile başlayan bu artış, ihracat şirketlerine gelen teşviklerle 2021 yılında çok daha güzel yerlere gelecek.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.