Piyasaların Dikkati Merkez Bankası’nın Kararında

Piyasaların Dikkati Merkez Bankası’nın Kararında

Merkez Bankası’nın yarın vereceği faiz kararını bekleyen kur, dolardaki küresel zayıflamayla 8.10’ seviyelerine doğru geriledi. Piyasalarda artan korona virüsü vakalarına ilişkin dün açıklanan yeni kısıtlamaların ekonomiye etkileri takip edilecek.

ABONE OL
14 Nisan 2021 11:24
Piyasaların Dikkati Merkez Bankası’nın Kararında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası’nın yarın vereceği faiz kararını bekleyen kur, dolardaki küresel zayıflamayla 8.10’ seviyelerine doğru geriledi. Piyasalarda artan korona virüsü vakalarına ilişkin dün açıklanan yeni kısıtlamaların ekonomiye etkileri takip edilecek.
Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün başlayacağı ve yarın sonuçlarını açıklayacağı faiz kararını bekleyen dolar/TL dolarda küresel değer kaybı ile güne 8.20’den başlayarak 8.10’a doğru gerileyerek başladı.


ABD’de tüketici fiyatları artan korona virüsü aşılaması ve mali canlandırma paketine bağlı olarak ekonominin büyük bir bölümünün tekrardan açılmasıyla mart ayında yüzde 0.6 ile son 8.5 yıldaki en büyük artışını kaydetti.

Dolar, euro ve yen karşısında son haftaların en düşük seviyesine geriledi. Dolardaki değer kaybı, ABD’de tüketici fiyatları endeksindeki yükselişin, enflasyonun daha da fazla artacağına yönelik büyük çaplı endişelere yol açmaması ve yine bu yükselişin Fed’in tahvil alım programını azaltacağı beklentilerini tetiklememesinin ardından geldi.

ABD’nin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi mart ayından beri en düşük olan yüzde 1.620’ye geriledi.Piyaslarda bugün Hazine borçlanmaları, yeni korona virüsü tedbirlerinin ekonomiye etkisi ve küresel piyasalar takip edilmeye devam ediliyor.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınması ile Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 440/447 seviyesindeydi.

piyasa

Faiz Kararı Bekleniyor

Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında TCMB’nin politika faizini yüzde 19 seviyesinde tutması bekleniyor. TCMB metninde yapılacak değişiklikler de takip ediliyor. Bankacılar TCMB’nin beklentilerin aksine erken bir faiz indirimine gitmesi ihtimalinde ise TL’nin sert değer düşüşü yaşamasına kesin gözüyle bakıyorlar.

Borsa Analizi

İntegral Yatırım Menkul tarafından yapılan borsa analizinde dün güne artışla başlayan BİST 100 endeksinin, açılışta satıcılı seyrettiği hatırlartıldı.

Öğleden sonra gelen alımlarla artan endeksin günü açılışa göre ekside tamamladığı belirtilen analizde, “Endekste 1350 yakınlarında tepki alımları kaydedildi.

Günü 1370 seviyesi üzerinde tamamlayan endekste zayıf ve dalgalı seyir sürüyor. 1370 altına kalıcı sarkmalarda görünüm daha da zayıflayabilir.

Yeniden toparlanma için ise ilk etapta 1400 seviyelerinin aşılması gerekiyor. Dalgalanmalara karşı temkinli olmanın sürdürülmesinde fayda var. Yükselişlerde 1400 ve 1430 seviyeleri direnç, aşağıda ise 1370 ve 1334 seviyeleri destek olarak takip edilmeye devam ediliyor.” denildi.

ekoayrinti.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.