Petrol Fiyatlarındaki Değişim Kar Realizasyonunu Etkiledi

Petrol Fiyatlarındaki Değişim Kar Realizasyonunu Etkiledi

ABONE OL
8 Haziran 2021 09:05
Petrol Fiyatlarındaki Değişim Kar Realizasyonunu Etkiledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Petrol fiyatlarında meydana gelen dalgalanma küresel piyasalarda son dönemlerde oldukça dikkat çekmeye başladı. 2018 yılının Ekim ayından bu yana yapılan değerlendirmeler sonrasında petrol varil fiyatı 70 dolara kadar yükselmişti. Bunun ardından yapılan işlemlerde kayıp vermeye başladığı öğrenildi.


New York piyasası içerisinde petrolün varil fiyatı 69 doların altına düştü. Bir önceki kapanışa göre yüzde 0,6 oranında düşüş yaşadığı öğrenildi. Tüm ülkelerde aşılama hızının atması bir başarı olarak değerlendirildiği için petrol fiyatlarının yeniden yükselmesi ve bi toparlanma eğilimi içerisine girmesi bekleniyordu.

Petrol Fiyatlarındaki Olumlu Hava Kar Oranlarına Yansımadı

Petrol fiyatlarının ani yükselişi sonrasında piyasalarda oldukça olumlu bir havanın olduğu belirlendi. Ancak bu hava kar realizasyonuna yansımadığı için çeşitli endişeler gündeme gelmeye başladı.

Kuzey Denizi üzerinde demirlenmiş olan gemilerde petrollerin stoklandığı belirtilmişti. Oran birkaç milyon varile kadar çıkmış oldu. ABD’de bulunan petrol stokları ise geçtiğimiz hafta yapılan değerlendirmelerde ciddi oranda azalmış oldu.Temmuz ayında vadeli olan Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasası içerisinde düşüşe geçti. Yaşanan düşüşün yüzde 0,9 oranında gerçekleştiği belirlendi. Bu düşüş sonrasında petrolün varil fiyatını 68,58 dolar olarak belirledi. Petrol fiyatlarında son dönemlerde meydana gelen ani fiyat artışlarının altında yatan sebep olarak ise küresel piyasalarda yaşanan endişelerin azalması ve salgının kontrol altına alınmış olması gösteriliyor. Ancak piyasalarda meydana gelen olumlu rüzgarların kar realizasyonuna yansımamış olması endişe verici olarak ifade ediliyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.