Pentagon’da Açılan 22 Milyar Dolar Değerindeki İhale Microsoft’un

Pentagon’da Açılan 22 Milyar Dolar Değerindeki İhale Microsoft’un

ABONE OL
1 Nisan 2021 01:39
Pentagon’da Açılan 22 Milyar Dolar Değerindeki İhale Microsoft’un
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pentagon tarafından “Artırılmış gerçeklik sistemiyle çalışan başlık” adıyla açılan ihaleye pek çok şirket katıldı. Pentagon tarafından açıklanan sonuçlarda, 22 milyar dolarlık ihalenin Microsoft tarafından kazanıldığı görüldü.


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“26 Mart 2021 tarihinde yapılan anlaşma sonucunda Microsoft, Pentagon için ‘Entegre Artırılmış Görsel Sistem (IVAS)’ üretimi yapacak. Projenin büyüklüğü toplam 21,88 milyar dolardır. Bu kapsamda, 120 bin Amerikan askerin kullanımı için özel başlık üretimi yapılacaktır. Microsoft ile Pentagon arasında olan sözleşme öncelikle 5 yıllık olarak imzalanacak, daha sonra 5 yıl daha uzama hakkı bulunacaktır.”

Microsoft ve Pentagon arasında anlaşma

Microsoft ve Pentagon arasında anlaşmaMicrosoft, video oyunlarındaki teknolojiyi kullanacak

Pentagon ile yapılan sözleşme sonucunda hazırlanacak olan askeri başlık için Microsoft, “HoloLens” ismi verilen, video oyunlarda kullanılan başlık teknolojisini kullanacak. Orduda yer alan askerlerin talepleri doğrultusunda üretilecek başlıklar, zorlu saha şartlarında üstün görüş yeteneği kazandıracak.

Ön çalışması 2018 yılına kadar dayanan askeri başlıklar için 480 milyon dolar araştırma bedeli harcandı. Yapılan araştırma ve denemelerde son teknoloji kullanılarak, artırılmış gerçekli tabanlı askeri başlıklar için epey bir yol kat edildi.

Üretilecek başlıklar askerlere, fiziksel çevreyi daha geniş bir açıdan göre yetisi, gece görüşü, farklı çevre koşullarında nitelikli görüş sağlama gibi pek çok kolaylık sağlayacak. Seri üretim tarihi henüz belli olmayan askeri başlıkların bu yıl içerisinde prototipi üretilerek, orduda yer alan askerler ile test edilmesi bekleniyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.