Penta Teknoloji (#Penta) Halka Arzı İçin 6-7 Mayıs’ta Talep Toplanacak

Penta Teknoloji (#Penta) Halka Arzı İçin 6-7 Mayıs’ta Talep Toplanacak

ABONE OL
5 Mayıs 2021 19:30
Penta Teknoloji (#Penta) Halka Arzı İçin 6-7 Mayıs’ta Talep Toplanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

%54,30’u Gözde Girişim’e ait olan Penta Teknoloji için talep toplanmaya yarın başlanacak ve 7 Mayıs tarihinde sona erecek.


Halka arz, sermaye artırımı ve ortak satışı şekli olarak gerçekleşecek. 12 milyon lot sermaye satışı, 6 milyon 378 bin 752 lot ise ortak satışı şeklinde olacak. Ayrıca 2 milyon 756 bin 809 lot ek satış da olursa toplam 21 milyon 135 bin 561 lot halka arz edilecek ve şirketin halka açıklık oranı %48,34 olacak. Şirket, sermaye artışı suretiyle elde edeceği tüm geliri, Yıldız Holding’e olan sendikasyon kredisi kapsamındaki borçları için kullanacaktır.

Halka arz edilecek lotların yatırımcılara tahsis durumu aşağıdaki gibi olacak. Yurtiçi bireysel yatırımcılara ek satış hariç 11 milyon 27 bin 251 lot ayrılmış durumda.

[table id=2 /]Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi %60lık kısım, yurtiçi bireysel yatırımcılara ayrılmış durumda. Halka arzda fiyat aralığından talep toplanacak. Fiyat aralığı 32₺ ile 38₺ arasında. Bireysel yatırımcılar ise yalnızca 38₺’dan talepte bulunabilecek.  Yurtiçi bireysel yatırımcılara lotların dağıtım usulü eşit olacak.

Ayrıca söylemek gerekir ki; Penta Teknoloji’nin halka arzı için 3 yıl önce de (10–11 Mayıs 2018’de) talep toplanmıştı. Fiyat aralığı 9.5₺-11,4₺ idi. Ancak yeterli talep gelmediği için halka arz ertelenmişti. 2018’de bist yatırımcı sıkıntısı çekmekteydi. Bist 100, Şubat 2018’den itibaren düşüşe başlarken, Dolar , halka arz için talep toplandığı zamanlarda 4,30₺ seviyesindeydi. Piyasada dolara ilişkin talep artmaya başlamıştı. Nitekim 3 ay içinde kur atağı yaşadık. Dolayısıyla yatırımcıların borsaya ilgisinin oldukça düşük olduğu bir dönemdi. Halka arzlar için talep toplanmakta zorlanılıyordu. Talep toplananlar ise ekseriyetle düşüş ile başlıyordu.  Mevcut durumda ise Turex hisselerindeki usulsüz açığa satış sonrası diğer halka arzlar da etkilendi.

Şimdi isterseniz fiyat tespit raporu ile başlayalım. Zira yatırımcıların en çok dikkat ettiği konu halka arz talep toplama fiyatının 32₺-38₺ aralığında olması.

Bunu incelerken 3 yıl kadar önceki fiyat tespit raporu ile karşılaştırmak da isteyebilirsiniz.

3 yıl önceki rapor

Yeni Rapor

Kafaların karışmaması için önceki rapora girmiyorum. Ayrıntılı incelemek isteyenler yukarıdaki linke tıklayıp bakabilir.

Burada güzel olan bir nokta geçmiş 6 yılın verisinin mevcut olması. Şimdi onlara bakalım.

1*cKBUUV8AOu7AlStNmtPhJQ

Şirketin hasılatlarına baktığımızda bilgisayar bileşenleri / çevre bilimleri ve aksesuarların oranının sürekli arttığını gözlemliyoruz.

Şirketin satın alma ve satış fiyatları büyük ölçüde ABD Dolarına bağlı.

1*fqFIZ4Yv7AKlWzcamCKOng

Şirketin pandemi dönemindeki durumu ve satış projeksiyonları hakkında burayı okuyabilirsiniz.

1*eqNscS1zKjfsy6TV2ZTiww

Fiyat tespiti yapılırken çarpan analizinde FD/FAVÖK ‘e bakılmış.

1*dbJ Myd1Ko0hTuwHOHSSnA

Penta’nın benzer şirketler mukayesesini ise buradan görebilirsiniz.

Yazıyı çok uzatmadan bitirmek gerekirse;

Şirketin halka arzında yurtiçi bireysel yatırımcılar tarafından en çok sorulan 2 konu:

1)10-11 Mayıs 2018’de 9,5₺-11,4₺ arası talep toplanırken, şimdi 32₺-38₺ arası talep toplanması.

2)Bireysel yatırımcıların yalnızca 38₺’dan talepte bulunabilmesi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.