Pekin Yönetimi Bitcoin Madencilerini Soruşturuyor

Pekin Yönetimi Bitcoin Madencilerini Soruşturuyor

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:20
Pekin Yönetimi Bitcoin Madencilerini Soruşturuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pekin Belediyesi Ekonomi ve Bilgi Teknolojisi Bürosu, veri merkezlerine acil kodu ile gönderdiği yazıda, kriptopara madencileri ve madencilerin tükettikleri elektrik miktarıyla ilgili bilgi talep etti.


Talebe göre veri merkezleri, kriptopara madencilik şirketlerinin ne kadar enerji tükettiklerini ve toplam tüketimdeki paylarını bildirmek zorunda. Büro yetkilisi, talep yazısının sadece veri merkezlerine değil ülkenin en büyük 3 telekominikasyon şirketine de iletildiğini ve soruşturmanın şehir yetkilileri tarafından yürütüldüğünü belirtti. 

bitcoin yuan

Bitcoin madencilerinin kullandığı cihazların yüksek elektrik tüketmesi nedeniyle Çin’in karbon emisyonunu azaltma politikasına ciddi zarar verebileceği bir süredir konuşulan konular arasındaydı. Dolayısıyla, soruşturmanın bu minvalde açıldığı düşünülebilir. Daha önce Çin’in İç Moğolistan Bölgesi, yüksek elektrik tüketimi nedeniyle kriptopara madencilerinin operasyonlarını durdurma kararı almıştı.Yapılan çeşitli araştırmalara göre Bitcoin madencilerinin %40 ila %60’lık kısmının, Çin’de kümelendiği tahmin edilmektedir. En büyük madencilik havuzlarının, Çin’de yer aldığı su götürmez bir gerçek olmasına rağmen Bitcoin’in merkeziyetsizliği nedeniyle, Çinli madencilerin ağ üzerindeki paylarını net olarak bilmek mümkün değildir.

Ülkeler Bitcoin’den Şikayetçi

Yakın zamanda, Gürcistan’ın özerk bölgesi Abhazya, İran ve son olarak Kırgızistan, madencilerin tükettiği yüksek elektrik nedeniyle enerji sağlamada zorluk yaşadıklarını belirten ülkeler/bölgeler olmuştu. Son zamanlarda yapılan araştırmaların bazıları Bitcoin madencilerinin Arjantin’den daha fazla olduğunu söylerken bazıları ise Hollanda’ya eşit elektrik tüketimine sahip olduğunu belirtmektedir. Araştırmaların ortak noktası ise Bitcoin’in sürekli olarak artan elektrik tüketiminin oluşturduğu yükün nasıl çözüleceğinin henüz bilinmemesidir.

 


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir