Patent başvuruları koronavirüs salgını dinlemiyor

Patent başvuruları koronavirüs salgını dinlemiyor

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:06
Patent başvuruları koronavirüs salgını dinlemiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgını pek çok sürecin olumsuz etkilenmesine neden oldu. Yaşanan durgunluk pek çok sektörü olumsuz etkilemiş gibi görünüyor ancak bu süreç içerisinde patent başvurularında gözle görülür bir artış yaşandığı belirlendi.


Ç Patent Hareketi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında salgın döneminde patent başvurularının olumsuz etkileneceğinin düşünüldüğü ancak sanıldığı gibi olmadığının altı çizildi. Pek çok alanda alınmak istenen patentlerde başvuruların sayısının gözle görülür bir biçimde arttığı ifade edildi.

Patent Başvuruları Artmaya Devam Ediyor

Söz konusu olan incelemenin 2020 yılı nezdinde yapıldığı belirtildi. 2019 yılına göre ciddi bir artış yaşandığı ifade edildi. Buna göre faydalı model başvurularının yüzde 23, mark başvurularının yüzde 31, tasarım başvurularının ise yüzde 17 oranında arttığı ifade edildi.

Salgının ilk dönemlerinde yaşanan kapanma süreci ile birlikte biraz olsun azalma yaşansa da buna rağmen Haziran ayından itibaren ciddi anlamda bir artışın yaşandığı iade edildi. Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntıların çözümü için markalara ve inovasyona yatırım yapmanın son derece önemli olduğunun altı çizilmiş oldu. Şimdilerde yaşanan kriz anlarından sonra yatırım yapan iş insanlarının bu duruma önem verdikleri de bir kez daha ön plana çıkmış oldu. Özellikle son dönemlerde üniversiteler adına alınmış olan patent sayılarının yıl sonu rakamlarına bakılarak 5 binden fazla olduğu belirtildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir