Pasaport, aşı ve test bilgileri tek bir uygulamada birleşiyor!

Pasaport, aşı ve test bilgileri tek bir uygulamada birleşiyor!

ABONE OL
1 Nisan 2021 13:57
Pasaport, aşı ve test bilgileri tek bir uygulamada birleşiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgını uluslararası uçuşları uzun süre aksamasına neden oldu. Bu dönemde salgının kontrol altına alınması ve olası tehlikelerin ortadan kaldırılması için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği tarafından yeni bir düzenleme alınmasına karar verildi. Mobil cihaz kullanan kişiler için Travel Pass ismi verilen bir uygulamanı hayata geçirilmesine karar verildi. Bu uygulama zaman zaman çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmesine rağmen bu ay içerisinde kullanıma açılması bekleniyor.


Travel Pass uygulamasının detaylarına bakıldığı zaman yolculuk sırasında havayolunu tercih edecek olan vatandaşların koronavirüs test sonuçları ve test aşamalarının yanı sıra koronavirüs aşı bilgilerinin de yer alması bekleniyor. Bir anlamda dijital seyahat kartı olarak tanımlanması bekleniyor. Önce App Store mağazalarında yer alacağı ifade edilirken daha sonra ise Google Play üzerinden kullanıma sunulacağı açıklandı.

Test ve Aşı Bilgileri Yer Alacak!

Ücretsiz olarak kullanım sağlanacak olan uygulamanın kullanım detaylar da oldukça dikkat çekiyor. Uygulamayı mağaza üzerinden indirecek olan kullanıcıların kişisel bilgileri ile giriş yapmalarının ardından koronavirüs test sonuçları ve aşı bilgilerinin yer alması bekleniyor. Aşının ve testlerin hangi kurum tarafından yapıldığına dair bilgilere de yer verilmesi bekleniyor.Uygulama havayolu uçuşları sırasında dijital bir platform olarak da kullanılabilecek. Havayolu ulaşımı öncesinde sistem üzerinden yapılacak kontroller üzerinden geçişler tamamlanabilecek. Yetkililer tarafından yolcunun bilgilerine erişim sağlanabilecek. Böylece daha güvenli bir yolculuk imkanı sağlanabileceği gibi havayolu uçuşlarının da hareketlenmesi bekleniyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.