Pandemide sigortalı çalışan sayısı arttı

Pandemide sigortalı çalışan sayısı arttı

ABONE OL
16 Mart 2021 11:39
Pandemide sigortalı çalışan sayısı arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi döneminde iş hayatında birtakım değişiklikler meydana geldi. Bu süreçte işten çıkarmaların yasaklanması pek çok esnafı zorladı. Ancak istihdamın bozulmasını engellemek adına birtakım devlet destekleri de ara arkaya gelmeye başladı. Aralık ayında yapılan değerlendirmeler sonrasında toplam işgücünün 1.8 milyon olduğu belirlendi.


Aralık ayında yapılan değerlendirmeler sonrasında toplam istihdamın azaldığı belirlendi. Azalan istihdam oranı 1.4 kişi olarak açıklandı. İstihdam oranının azalmasına rağmen sigortalı işçi sayısında yaşanan artış dikkatlerden kaçmadı.

Sigortalı İşçi Sayısı Neden Yükseldi?

Türkiye İstatistik Kurumu verileri çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonrasında aralık ayında itibaren toplam iş gücünün azaldığı ancak buna rağmen sigortalı işçi sayısının arttığı belirtildi.

İstihdam üzerinden yapılan değerlendirmelerin pek iç açıcı olmadığı belirlendi. Ancak buna rağmen sigortalı işçi sayısında bir azalmanın meydana gelmemesi olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Pandemi döneminde meydana gelen sigortalı işçi sayısındaki artışın nedeni merak konusu oldu. Bu süreçte devletin verdiği teşviklerden kaynaklandığı ifade edildi. Sigortalı işçi sayısında meydana gelen artışın meydana geldiği kategorilerde açıklandı. En çok sağlık ve inşaat kategorilerinde bir artışın yaşandığı belirlendi. Pandemi döneminde bu iki sektörün hareketlenmesinin sigortalı işçi sayısında meydana gelen artışı desteklediği belirtildi. Pandemi sürecinde özellikle yeme içme sektöründe ciddi bir kapanma ve sıkıntı yaşandığı içi sigortalı işçi sayısında bir azalma yaşandığı ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.