Pandemi döneminde evden çalışmalarda iş kazası sınırları belirlendi
  • ekoayrıntı
  • Ekonomi
  • Pandemi döneminde evden çalışmalarda iş kazası sınırları belirlendi

Pandemi döneminde evden çalışmalarda iş kazası sınırları belirlendi

ABONE OL
5 Mayıs 2021 09:09
Pandemi döneminde evden çalışmalarda iş kazası sınırları belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını çalışma sistemlerinde de önemli değişikliklere neden oldu. Pandemi boyunca pek çok şirket evden çalışmaya geçti. Bu durum çalışanların kafasını karıştırmaya devam ediyor. İş hayatında aktif olarak sahip oldukları imkanların ne doğrultuda geçerli olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Özellikle evden çalışma sürecinde sosyal güvenlik hakları ve iş kazası sürecinin nasıl ilerlediği merak ediliyor.


Yaşanan iş kazası sonucunda çalışma gücünün tamamını ya da bir kısmını kaybeden kişilere iş göremezlik adı altında bir gelir bağlanıyor. İş kazası sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin ise bu gelir çocuklarına ya da eşine bağlanır. İş kazası sonucunda bir gelir bağlanabilmesi içinde bazı şartlar bulunuyor. 1800 gün prim ödemesinin yapılması gerekiyor. Ancak iş kazası sonucunda bağlanacak gelir yapılan düzenlemeler sonucunda artık ilk gün yaşansa bile bağlanabiliyor. Pandemi döneminde ise evden çalışma faaliyeti gösteren kişilerin bazı şartlara uyum sağlamaları gerekiyor.

Evden Çalışmalarda İş Kazası Kabul Edilmesinin Şartları Bulunuyor

2

İş saatleri sırasında evde yaşanan yaralanma ya da sakatlanmaların kabul görmesi için bu konuda bir görevlendirme yazısının bulunması gerekiyor. Görevlendirme yazısında ise çalışma saatleri ve çalışma şekli konusunda ayrıntılara yer verilmesi gerekiyor. Pandemi döneminde evden çalışma sistemine geçilmesi nedeniyle hala sistem üzerinde bazı açıklar bulunuyor. Bu yüzden pek çok kaza ya da sorun hala iş kazası olarak geçmediği için bu konuda çalışanların yaşadığı ciddi mağduriyetler bulunuyor.İş kazasının işverene bildirilmesinin hemen ardından işveren tarafından da kolluk kuvvetlerine bir bildirimde bulunulması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak bildirinin ise 3 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Bildirimin zamanında yapılmaması halinde sigortalıya ödenecek olan ve hak ettiği iş göremezlik ödeneği işverenden kesilecek. Bu durum ise çalışan ile işveren arasında çeşitli sorunlara neden olabilir.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir