Özgür Demirtaş’ın maaş hesabı şaşırttı

Özgür Demirtaş’ın maaş hesabı şaşırttı

ABONE OL
13 Aralık 2020 17:15
Özgür Demirtaş’ın maaş hesabı şaşırttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemde yaptığı ekonomi yorumları ile dikkatleri çeken ve özellikle muhalefetin referans gösterdiği Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın Yuotube kanalı üzerinden yayınladığı “maaş videosu” tepkilere ve tartışmalara neden oldu. Türkiye ile gelişmiş ülkeler arasında maaşlar arasında kıyaslama yapmak için Profesör maaşlarını karşılaştıran Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın verdiği örnekler gerçekle örtüşmedi.


Türkiye şartlarında devlet üniversitelerinde bir profesörün ortalama 12 bin TL’ye yakın bir maaş yani yıllık 137 bin TL aldığını ifade eden Demirtaş, Amerika’da devlet üniversitelerinde profesörlerin yıllık 4 milyon 57 TL maaş aldıklarını iddia etti.

Ekoayrıntı olarak Amerika’da yer alan bir kaç devlet üniversitesindeki maaşları sizin için araştırdık. Üniversitelerin sitelerinde ifade edilen maaşlar Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın ifade ettiği maaşın neredeyse 10’da 1 oranında. University Of Washington sitesindeki beyanına göre maaşlar yıllık 60 – 70 bin dolardan başlıyor aynı şekilde Columbia Üniversitesi’nde de Profesör maaşları bu seviyelerden başlıyor.

Her fırsatta ekonomi alanındaki uzmanlığı ve eğitimiyle kendini ifade etmeye çalışan Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın bu video ile neden böyle bir yanlış hesap yaptığı anlaşılamadı, umarız bir önce yaptığı yanlış hesabı düzeltir. Biz de reel ve yönlendirmeye müsait olmayan analizlerini takip etmeye devam ederiz.İşte Amerika’da bazı Üniversitelerin maaşları;

University Of Washington

Link: https://ap.washington.edu/ahr/policies/compensation/salary-minimums/

İşte Özgür Demirtaş’ın o tartışılan videosu:

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.