Özel Okul Ücretleri İçin Önemli Karar: Veliye Ücret İadesi

Özel Okul Ücretleri İçin Önemli Karar: Veliye Ücret İadesi

ABONE OL
15 Mart 2021 15:34
Özel Okul Ücretleri İçin Önemli Karar: Veliye Ücret İadesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özel okul ve öğretim kurumlarının zam yapmaları veliler tarafından bir hayli tepki görmüştü. İstanbul ve İzmir’de tüketici hakem heyetleri, ücret iadesi talep eden veliler lehine karar verdi. Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, uzaktan eğitimin “ayıplı hizmet” kapsamına girdiğini belirtti.


Uzak Eğitim “Ayıplı Hizmet” Kapsamında

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre,

“Sözleşmemizde vaat edilen hizmeti alamıyoruz. Eğitim ücretinde mutlaka indirim yapılmalı” diyerek tüketici hakem heyetlerine başvuran veliler, ücret iadesi yönünde karar çıkardı. İstanbul; Ümraniye, Çekmeköy ve İzmir’den veliler, 2019/2020 eğitim yılının, üç aylık dönemi için eğitim ücretinin iadesi kararları aldıklarını belirtti.

Tüketici hakem heyetlerinden veliler lehine çıkan kararları değerlendiren. Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, uzaktan eğitimin “ayıplı hizmet” kapsamına girdiğini ifade etti. Kısa çalışma ödeneği almayan okulların, aldıkları ücretin yüzde 15’inin velilere iade edilmesi gerektiğini belirten Ağaoğlu, kısa çalışma ödeneği alan özel okulların ise velilere ücretin yarısını ödemesi gerektiğinin altını çizdi.“Velilerin Bir Eli Yağda, Bir Eli Balda Değil”

“Özel okulların çok büyük bir kısmı kısa çalışma ödeneği aldı ve bunlardan faydalandı. Ancak veliden tam ücretleri almaya devam ettiler. Üstüne bir de zam yaptılar. Şimdi bir dahaki yıl için de zamlar yapıldı. Ayıptır. Personelinin, öğretmeninin maaşı için devletten kısa çalışma ödeneği alan özel okullar, uzaktan eğitim süresince ücretin yarısını veliye iade etmeli. Okulların çok büyük bir kısmı kısa çalışma ödeneği aldı. Diyelim ki almadı, o zaman da yüzde 15’i veliye iade edilmeli.

Özel okulların sanki pandemi yokmuş gibi ücret politikalarına devam etmesi hiç adil değil diyen Aydın Ağaoğlu:

“Okullar ısıtma, aydınlatma gibi giderleri uzaktan eğitim boyunca ödemedi. Temizlik, sosyal tesislerin bakımı vs. gibi hizmetlere de para harcamadı. Dolayısıyla bu kalemlere ödemediği parayı veliden çıkaramaz. Özel okul velileri de bir eli yağda bir eli balda değil. Kredilerle, zor şartlarda çocuklarını özel okula gönderen velilerin sayısı çoğunlukta.” dedi.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.