Özbekistan Kriptopara Yasağını Kaldırmayı Tartışıyor

Özbekistan Kriptopara Yasağını Kaldırmayı Tartışıyor

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:20
Özbekistan Kriptopara Yasağını Kaldırmayı Tartışıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özbekistan, vatandaşlarının kriptopara almasını yasaklayan 2019 tarihli kararını iptal etmeyi tartışıyor. Özbekistan Cumhurbaşkanına bağlı Ulusal Proje Yönetim Ajansı (NAFT) kriptopara ticaretinde önemli değişiklikler içeren birkaç öneri yayınladı.


NAFT’ın sunduğu öneriler içerisinde Özbek vatandaşlarının, ülkenin itibari parası Som ve yabancı para birimleri ile kriptopara alabilmesine imkan tanıyor. Öneriler içerisinde ayrıca, ülkedeki lisanslı kuruluşların kendi kriptoparalarını çıkarmasına ve ticarete konu etmesine olanak tanımasını sağlayan yasal düzenlemeler de mevcut. NAFT’ın önerileri, 14 Mayıs 2021 tarihine kadar tartışmaya açık olacak.

btc uzbek

Ne Olmuştu?

Özbekistan, 2019 yılında aldığı yasaklama kararıyla birlikte vatandaşlarının kriptopara almasını yasaklamış ancak sahip oldukları kriptoparaları satmasına izin vermişti. Ülkenin ilk lisanslı kriptopara borsası 2020 yılında hizmete başladı. Ancak yasak sebebiyle sadece yabancı ülke vatandaşlarına hizmet vermekteydi. Bitcoin’in 2018 başında $20.000 seviyesine ulaşmasının ardından yaklaşık 2 sene boyunca yaşadığı sert düşüş nedeniyle Özbekistan’ın kriptopara alımını yasaklayarak vatandaşlarını korumayı düşündüğü tahmin edilebilir. Resmi devlet ajansı NAFT’ın kriptopara önerileri ise Özbekistan’ın kriptoparaların mevcut yükseliş trendini kaçırmak istemediğini gösteriyor.

 


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.