Otomotiv Sektöründe Yan Sanayi İhracı Artışı Sürüyor

Otomotiv Sektöründe Yan Sanayi İhracı Artışı Sürüyor

Türkiye ihracatında önemli bir pay sahibi olan otomotiv yan sanayi ürünleri, 2021 yılında da artışını sürdürüyor. Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen ihracatın yüzde 38.4’ü yan sanayi ürünlerden oluşuyor. Bu oran, 1,8 milyar dolara karşılık geliyor.

ABONE OL
14 Mart 2021 20:01
Otomotiv Sektöründe Yan Sanayi İhracı Artışı Sürüyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin iki aylık ihracat verileri açıklandı. İhracatta başı otomotiv yan sanayi ürünleri çekiyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak aynında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde artış gösteren yan sanayi ihracatı, Şubat ayı içinde de artışına devam etti.


En çok ihracatı gerçekleştirilen otomotiv yan sanayi ürünlerinin geçen ay satışı, 2020 yılının Şubat ayına göre yüzde 12 artış gösterdi. 2021 yılının iki ayında ise 183 ülke ile özerk ve serbest bölgeye 1 milyar 845 milyon 445 bin dolar değerinde otomotiv yan sanayi ürün satışı gerçekleşti. Açıklanan rakamlar değerlendirildiğinde, 2020 yılının aynı ayına kıyasla yan sanayi sektöründe yüzde 8’lik bir artış gerçekleşti.

Otomotiv yan sanayi ürünlerini daha çok Almanya ve İtalya tercih ediyor

Açıklanan veriler kapsamında, en çok ihracat yapılan ülkenin Almanya olduğu görülüyor. Almanya’ya 2 ay içerisinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artış sağlanmış ve toplam 443 milyon 289 bin dolarlık yan sanayi ürün ihracatı gerçekleştirilmiş.

Otomotiv yan sanayi ürünleri ihracatında ikinci sıra ise İtalya’nın. Bu sektörü bazında artışın yüzde 24 olduğu görüldü. 2020 yılı ilk 2 ayda toplam 100 milyon 445 bin dolarlık yan sanayi ürün satışı gerçekleşirken, 2021 ilk 2 ay raporunda satışın 124 milyon 954 bin dolar olduğu görülüyor.Ülke ihracatında ise ilk sırada yan sanayi ürün ihracatı geliyor. Türkiye, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkeye yan sanayi ihracatı gerçekleştiriyor.

KAYNAK : ANADOLU AJANSIEn az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.