Operasyonel Araç Kiralama Sektörü İlk Çeyrekte Büyük Yatırım Aldı

Operasyonel Araç Kiralama Sektörü İlk Çeyrekte Büyük Yatırım Aldı

ABONE OL
16 Mayıs 2021 14:28
Operasyonel Araç Kiralama Sektörü İlk Çeyrekte Büyük Yatırım Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği tarafından operasyonel kiralama sektörü değerlendirmeye alındı. Bu değerlendirme sonrasında 2021 yılının ilk çeyreği incelendi. Yapılan incelemelerin ardından ilk dört aylık dönemde operasyonel araç kiralama sektörünün toplam 4.2 milyar liralık bir yatırım aldığı belirlendi. Yapılan yatırımlar sonrasında yeni araçların alınarak filoya dahil edildiği belirlendi.


TOKKDER, bağımsız araştırma şirketi Nielsen iş birliği ile hazırladığı 2021 ilk çeyrek sonuçlarını içeren TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı.

Rapora göre, operasyonel araç kiralama sektörü, yılın ilk çeyreğinde 4,2 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yaparak Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 10,9’u olan 17 bin 100 adet aracı filosuna kattı. Söz konusu dönemde sektörün aktif büyüklüğü 42,4 milyar TL oldu.

Yılın ilk çeyreğinde 2020 sonuna göre yüzde 3,5 daralan sektörün filosunda bulunan araç sayısı ise 254 bin adede düştü. Sektörün 2020 sonundaki araç parkı 263 bin adet olmuştu.Bu yılın ilk çeyreğinde Renault, yüzde 23,2 pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası olmayı sürdürdü. Renault’yu yüzde 14,9 ile Fiat, yüzde 11,2 ile Volkswagen ve yüzde 11,1 pay ile Ford takip etti.

Söz konusu dönemde sektörün araç parkının yüzde 50,7’si kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 27 ve üst-orta sınıf araçlar yüzde 18 pay aldı. Hafif ticari araçların operasyonel kiralamadaki payı ise yüzde 4,3 olarak gerçekleşti. Raporda, operasyonel kiralama sektörünün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların oranı da dikkati çekti.

Sektörün araç parkının büyük bölümünü yüzde 82,2 ile dizel yakıtlı araçlar oluştururken, benzinli araçların payı yüzde 14,2, hibrit ve elektrikli araçların payı ise 3,6’ya ulaştı. Otomatik vitesli araçların oranı ise yüzde 66,7’ye yükseldi.

– Sözleşmelerin Yarısı 30-42 Ay Süreli

16 12

Operasyonel kiralama sektörü, 2021’in ilk 3 ayını kapsayan dönemde ekonomiye önemli oranda vergi girdisi sağlamaya devam etti.

Sektörün ilk çeyrekte ödediği vergi tutarı toplamda 2,3 milyar TL’yi buldu. Sektördeki kiralama sürelerine bakıldığında ise yılın ilk çeyreğinde Türkiye’deki operasyonel kiralamaların yüzde 49,4’ünü 30-42 ay süreli sözleşmelerin oluşturduğu görüldü.

İkinci olarak en çok tercih edilen operasyonel kiralama süresi yüzde 19,6 ile 43 ay ve üzeri sözleşmeler olurken, 18-30 aylık sözleşmeler yüzde 19,3 oranında tercih edildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.