Online Mobilya Alışverişinde Artış Yaşanıyor

Online Mobilya Alışverişinde Artış Yaşanıyor

Tüm dünyanın içinde bulunduğu dijital dönüşüm, mobilya sektöründe de etkili olmaya başladı. Daha önce “Görmeden alınmazlar” listesinde olan mobilyalar, şu an için çevrimiçi mağazalardan alınanlarda ilk sıralarda bulunuyor.

ABONE OL
14 Mart 2021 15:23
Online Mobilya Alışverişinde Artış Yaşanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanların 2021 yılı için dijital yıl deyimini kullanmaları, pek çok sektörün de bu alana yönelmesine neden oldu. Uzun zamanlar boyunca görülmeden ve ölçülmeden alınmayanlar arasında kendine yer bulan mobilyalar, bu dönemde çevrimiçi mağazalardan alınabiliyor. Özellikle salgın döneminde herkesin internet alışverişine yönelmesi, mobilya sektöründeki satışlarda da bir artış yaşanmasına neden oldu.


Google tarafından hazırlanan “2020 Yılı Mobilya Satın Alımında Dijitalin Rolü” raporu kapsamında, mobilya sektörü içinde dijitalleşen müşteriler incelendi. Yıl içerisinde 15 milyondan fazla tüketici, çevrimiçi mobilya alışverişi yapıyor. Bu kapsamda yapılan aramalar, “Ev dekorasyonu için alışveriş listesi” gibi terimlerin çoğalmasını sağladı.

Tüketiciler, arama motorları üzerinden spesifik kelimeleri de aratmaya başladı. “Salon için ne almalı, yatak odası için hangi ürün tercih edilmeli” gibi ürün gruplarının aranma hacmi son zamanlarda yüzde 50’den fazla artış gösterdi.

Mobilya sektöründe yapılan aramalarda marka kullanımı genellikle tercih edilmiyor. Marka araması yapmadan alınan mobilya ürünlerinin oranı yüzde 50 civarında.



Mobilya alımında tercih online mağazalar

Mobilya alımında tercih online mağazalar

Aynı gün mobilya teslimatı satışları arttırıyor

Online kanallar üzerinde müşterilerin hızlı ikna olması, tercih edilme oranını arttırıyor. Çoğu mobilya firmasının sunduğu “Aynı gün teslimat” hizmeti de kullanıcıların çevrimiçi alanlara yönelmesine neden oluyor. Bu dönemde hıza önem veren müşteriler, mobilya şirketlerinin sunduğu tüm hizmetlerden olabilecek en hızlı şekilde faydalanmak istiyor. Kullanıcıların bu konuda, online ortamda hızlı karar alması da etkili. Fiziksel mağazada karar aşaması uzun bir sürece neden olurken, çevrim içi mağazada bu süreç daha aza inmiş oluyor.

Son olarak mobilya alışverişinde daha çok mobil cihazlar kullanılıyor. Telefonların hayatımızın her alanında etkili olmasının ardından, e-ticaret firmaları da uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırarak son kullanıcıya en iyi deneyimi yaşatmak istiyor. Müşteriler ise bu kapsamda daha çok mobil cihaz üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Trend Mobilya Kurucu Ortağı Murat Erat, artan çevrimiçi artışlar konusunda şu şekilde açıklama yaptı:

“Çevrimiçi mobilya alışverişini tercih eden tüketicilerin yüzde 44’ü yeni markaları akıllı telefon aracılığıyla keşfediyor. Bu kapsamda akıllı telefon kullanıcıları yüzde 80 oranını bulabiliyor. Mobil site veya uygulamalardan yapılan satışlarda artış görünüyor.

Mobilya alışverişini sadece mağazalardan yapan kuşak artık tarih oluyor. Özellikle Y kuşağının yüzde 20’si mobilya ve diğer ev eşyaları için akıllı telefonları tercih ediyor. Bu çerçevede tüketicilerin yaklaşık yüzde 41’i özel ürün ve fırsat sunan markalara bağlı kalıyor. Yüzde 32’lik bir tüketici kısmı ise ücretsiz teslimat bulunan markalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor.”



En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.