OECD, Türkiye’nin Büyüme Oranını İki Katına Yükseltti

OECD, Türkiye’nin Büyüme Oranını İki Katına Yükseltti

ABONE OL
28 Mart 2021 21:08
OECD, Türkiye’nin Büyüme Oranını İki Katına Yükseltti
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel virüs salgınına rağmen ekonomi anlamında direnç gösteren ülkeler arasında olan Türkiye, ekonomisi için revizeler gelmeye devam ediyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisi için 2021 yılında tahmini büyüme yüzdesini, yüzde 2,9 değerinden 5,9 değerine yüksellti.


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisi için Mart ara dönem raporunu yayınladı. Gelen son dakika haberine göre OECD, Türkiye ekonomisi yukarı yönlü seyrediş içerisinde buldu. Bu hareketi sonrası yüzde 2,9 oranından 5,9’a doğru değer yükseltimi sağladı.

TÜRKİYE 2021 YILI İÇERİSİNDE YÜZDE 5,9 BÜYÜME GÖSTERECEK

OECD Mart Ekonomik görünüm ara tahminler raporuna göre Türkiye, 2021 yılı içerisinde yüzde 5,9 oranında daha büyüme sağlayacak. Daha önceki raporunda ise OECD, Türkiye ekonomisi için Ocak ayında küçülmeye gidildiğinden bahsedilmiş. Ocak 2021 yılı içerisinde de yüzde 2,9 değerinden yüzde 2,6 değerinde kadar çekilmişti.

ÇİN VE TÜRKİYE EKONOMİSİ PANDEMİ ÖNCESİNE DÖNÜŞ YAPIYORKüresel salgından dolayı oluşan virüs ortamı, ülkelerin piyasalarını alt üst ederek ekonomilerini zor durumda sokmayı başarmıştı. Alım gücü yükselmiş ve enflasyon oranında artış gözlemlenmişti. OECD son yaptığı değerlendirmede, ”güçlü tedbirler imalat ve inşaat sektöründe etkisini yukarı yönlü gösterdi. Çin ve Türkiye bu şekilde 2021 yılında, pandemi öncesinde dönüşünü hızlandırdı., raporunu sundu.

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNLERİ YUKARI YÖNLÜ SEYREDİLİYOR

OECD’nin yayınladığı veriler ile 2021 ve 2022 yıllarındaki büyüme oranlarında artış gözlemlendi. Yayınlanan raporda Aralık 2021 için yüzde 4,2 olarak küresel ekonomi büyüme oranı yüzdesini, yüzde 5,9 değerine çıkarttı. Bu değer 2022 yılı için ise 3,7 değerinden 4’e yükseltildi.

Daha önce yayınlanan raporda ise 2021 yılı ABD ekonomisinin büyüme oranı tahmini yüzde 3,2 değerinden 6,5 değerine çıkartıldı. 2022 yılında ise bu oran yüzde 3,7 değerinden 4’e yükseltildi.    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.