New York Fed İmalat Endeksi Yükselişte

New York Fed İmalat Endeksi Yükselişte

ABONE OL
15 Mart 2021 17:40
New York Fed İmalat Endeksi Yükselişte
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi imalat endeksi, mart ayındaki 17,4 değeriyle Temmuz 2020’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı. Böylece New York Fed İmalat endeksi, 8 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.


New York Fed’in mart ayına ilişkin imalat endeksi raporu yayımlandı. New York eyaletinde imalat sektörü alanında faaliyet gösteren firmalar ile yapılan anket sonucunda, hazırlanan rapora göre imalat endeksi mart ayında 5,3 puan artarak 17,4’e çıktı.

Covid-19 salgını döneminde piyasa beklentilerinin çok üzerinde yükseliş gösteren verinin, mart ayında 14,5 değerini alacağı öngörülmüştü. Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıkan endeks, şubat ayında 12,1 değerinde gerçekleşmişti.

Yeni sipariş endeksi, mart ayında 1,7 puan azalarak 9,1 değerine gerilerken sevkiyat endeksi 17,1 puanlık artış ile 21,1’e yükseldi. Gelecek 6 aylık görünüme ilişkin iyimserlik ise 34,9’dan 36,6’ya çıktı. Üretim sektöründeki görünüme ilişkin bilgi veren imalat endeksinin sıfırın üzerinde değer alması sektörde büyüme, sıfırın altında değer alması ise daralma olduğuna işaret ediyor. 

Kaynak: AA


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.