DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,24

1,34%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Naylon alışveriş poşetlerine zam gelecek mi?

Naylon alışveriş poşetlerine zam gelecek mi?

ABONE OL
13 Mart 2021 22:13
Naylon alışveriş poşetlerine zam gelecek mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni bir yönergenin açıklanması dikkatlerden kaçmadı. yeni yılın ilk aylarında marketlerde ücretli bir şekilde verilen naylon poşetlerin zamlanıp zamlanmayacağı merak konusu olmuştu. Şimdiye kadar alınan karar sonrasında 25 kuruş ücret alındığı biliniyordu. Bunun üzerine yeni yılda pek çok şeye zam gelmesinin ardından naylon alışveriş poşetlerinin zamlanıp zamlanmayacağı da merak konusu oldu.


Yeni Dönemde Market Poşetlerine Zam Gelmeyecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında marketlerde kullanılan poşetlerin kullanımı yeniden bir değerlendirmeye alındı. Bunun üzerine birtakım yeni kriterlerin belirlendiği açıklandı. Yeni dönemde 25 kuruş olan poşetlere zam yapılmayacağı açıklandı. Yapılan değişiklikler ise ‘Sıfır Atık Logosu ve Çevreci Slogan Kullanım Kriterleri’ başlığı adı altında yeniden düzenlenmiş oldu.

Yeni düzenlemenin poşetlerin kullanımına ilişkin olduğu belirlendi. Artık plastik poşetler çift kat kalınlığı ve 40 mikron üzerinde olacak. Poşetlerin üzerinde yeni dönemde mutlaka barkod olması bekleniyor. Plastik poşetler üzerinde kullanılan çevreci sloganlar poşetin en geniş alanı üzerine konumlandırılacak. Bu sayede kullanım sırasında çevreci bir bilişim ile vatandaşların bilinçlendirilmesi de bekleniyor. Çevreci sloganlar belirlendikten sonra tek renk ya da renkli olarak isteğe bağlı bir şekilde kullanılabilecek. Yeni dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sloganların da belirlendiği ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.