Muş’ta Devletin Açtığı Tekstil Atölyesi İstihdam Sağlıyor

Muş’ta Devletin Açtığı Tekstil Atölyesi İstihdam Sağlıyor

ABONE OL
8 Mayıs 2021 13:30
Muş’ta Devletin Açtığı Tekstil Atölyesi İstihdam Sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muş’ta istihdamı sağlamak için yeni bir girişim gerçekleştirildi. Bölgenin önemli çalışma kaynaklarından birisi olan tekstil sektöründe gençlerin önünü açacak bazı adımlar atıldı. Devlet tarafından verilen destekler sonucunda bölgede bulunan gençlerin iş hayatına atılmaları ve para kazanmaları için bir tekstil atölyesi kuruldu. Bu atölye sayesinde istihdama bölgede önemli bir katkı sağlanmış oldu.


8 1

Girişimci Cemal Oktan’ın devlet desteğiyle Sungu beldesinde kurduğu tekstil atölyesi, yöredeki 300 işsiz gence de ekmek kapısı oldu.

Oktan, gazetecilere yaptığı açıklamada, atölyede günde 6 bin tekstil ürününün üretildiğini söyledi.Yaklaşık 4 yıldır Muş’a yatırım yaptığını ifade eden Oktan, şöyle konuştu:

“Giyim ürünlerini yurt içi piyasasının yanı sıra Rusya, Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İsveç’in de aralarında olduğu 33 ülkeye ihraç ediyoruz. Muş’a aylık ortalama 1,5 milyon liralık katkı sağlıyoruz. Doğu Anadolu Bölgesi’nde genç nüfusun olması çok büyük bir avantaj. Batı illerinde şu anda eleman sıkıntısı olduğu için üreticiler şu anda doğuya yönelmiş durumda. Tekstil firmalarımızın buraya gelip yatırım yapmasıyla büyük şehirlere göç azaldı ve hatta büyük şehirlerden geri dönüşler bile sağlanmış durumda.”

Tekstil fabrikasında çalışan Filiz Erden de çalışarak hem ailesine destek olduğunu hem de çeyiz masraflarını karşıladığını anlattı.

Bir kadın olarak kendi ayakları üzerinde durabildiğini ve kimseye muhtaç olmadığını dile getiren Erden, “Bir yandan çalıştım, bir yandan da okulumu tamamladım. Burada iyi arkadaşlık edindim. İyi bir usta makineci oldum. İleride buradan ayrılacak olursam, terzi açmayı düşünüyorum.” diye konuştu.

 


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.