Mevsimlik İşçiler İşe Başlamak için İşverenden Haber Bekliyorlar!
  • ekoayrıntı
  • Gündem
  • Mevsimlik İşçiler İşe Başlamak için İşverenden Haber Bekliyorlar!

Mevsimlik İşçiler İşe Başlamak için İşverenden Haber Bekliyorlar!

ABONE OL
1 Nisan 2021 08:20
Mevsimlik İşçiler İşe Başlamak için İşverenden Haber Bekliyorlar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım sektörünün baş kahramanları olarak anılan mevsimlik işçiler her yıl belirli dönemlerde çalışmak için adeta büyük bir göç gerçekleştiriyorlar. Bu süreçte mevsimlik işçiler için baharın başlaması ile birlikte adeta çalışma dönemi başlamış oldu. Ancak pandemi dönemiyle bu yıl itibariyle nasıl bir yol izleneceği de merak konusu oldu.


Geçtiğimiz yıl pandemi ile birlikte Mart ayının sonunda kısa çalışma ödeneği başlamıştı. Ancak bir yılın ardından Mart ayının sonunda kısa çalışma ödeneği desteklerinin son bulmasına karar verildi. Bu durumda kısa çalışma ödeneği alan işveren işçisini kısa dönemden normal çalışmaya geçirmek için harekete geçti. Gelen yeni destek paketi içerisinde işçisini normal çalışma düzeni içerisine geçiren işverenin işçi başına günlük 44.72 lira normalleşme desteği alacağı belirtildi.

Çalışma Daveti Bekleniyor!

İşçisini normal çalışma sürecine geçiremeyen işveren ise bu süreçte nasıl bir yol izleyeceğini merakla beklemeye başladı. İşten çıkarma yasağının devam etmesi halinde mevsimlik işçilerin yeni sezonda işe başlatılmamaları halinde 1420 lira nakdi ücret desteği alacakları belirlendi.Mevsimlik işçiler sezonun açılmaya başlamasının ardından haklarının nasıl düzenlendiğini büyük bir merakla beklemeye başladılar. Bu durumda çalışma daveti bekledikleri ve işverenin bu konuda bir adım atması gerektiğini düşünüyorlar. Hala çalışma daveti alamayan ve haklarını korumak için mücadeleye başlayacak olan binlerce işçinin bulunduğu belirlendi.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.