Merkez Bankası özel sektörün döviz borcunu açıkladı!

ABONE OL
17 Aralık 2020 01:11
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası, özel sektörünün uzun vadeli ve kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda özel sektörün kredili dış borcu uzun vadede 161 milyar dolar olurken, kısa vadedeki kredi kaynaklı dış borcu 7,9 milyar dolar oldu. Toplam borç ise 169,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.


Merkez Bankası açıklamasında:

“Ekim sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, 2019 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 18,1 milyar ABD doları azalarak 161,2 milyar ABD doları, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 845 milyon ABD doları azalarak 7,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,8 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 674 milyon ABD doları azalışla 20,6 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,2 milyar ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 1,1 milyar ABD doları azalarak 2,5 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 10,2 milyar ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 49 milyon ABD doları azalarak 7,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2019 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 104 milyon ABD doları azalışla 5,5 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 415 milyon ABD doları azalışla 1,2 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ekim sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 16,1 milyar ABD doları azalarak 109,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 950 milyon ABD doları azalarak 7,5 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 161,2 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun %62,4’ünün ABD doları, %33,8’inin Euro, %2,1’inin Türk lirası ve %1,7’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,9 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %40,4’ünün ABD doları, %39,0’ının Euro, %17,4’ünün Türk lirası ve % 3,2’sinin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ekim sonu itibarıyla, 161,2 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %43,5’ini finansal kuruluşların, %56,5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 7,9 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %83,7’sini finansal kuruluşların, %16,3’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Ekim sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 40,7 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir.” denildi.

Kaynak: Patronlar Dünyası

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.