Merkez Bankası kredi kullandırma limitinde yeni düzenlemeye gitti!

Merkez Bankası kredi kullandırma limitinde yeni düzenlemeye gitti!

ABONE OL
1 Mart 2021 11:24
Merkez Bankası kredi kullandırma limitinde yeni düzenlemeye gitti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yeni bir kredi düzenlemesi yapıldığının altı çizildi. Resmi Gazete’de yapılan açıklama sonrasında yeni düzenleme resmen hayata geçirilmiş oldu. Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ konusunda yeni bir düzenlemenin yapıldığı belirtildi.


Kredi Kullanım Ücretleri Yeniden Düzenlendi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan düzenlemenin kredi kullanım ücretlerinde gerçekleştirildiğinin altı çizildi. Daha önce yapılan uygulamalarda kredi kullanım ücretinin kullandırılan kredinin yüzde 1’ini aşmaması bekleniyordu. Ancak yeni düzenleme ile birlikte bu ücret miktarı artırıldı ve şimdilerde yüzde 1,1’ini aşmamak kaydıyla yeniden düzenlendiği ifade edildi.

Kredilerin Erken Ödenmesi Durumunda Yeni Düzenleme Yapıldı!

Yeni tebliğin kredinin erken kapanması halinde yeni bir maddeyle yeniden düzenlenmesine karar verildi. Ticari müşteriler kullanmış oldukları kredilerin tamamını belirlenen ödeme tarihinden erken ödemek istemeleri halinde banka yeni dönemde herhangi bir sorun çıkarmadan ödeme planını yeniden revize etmek zorunda kalacak.Müşteriler ile banka arasında yapılan düzenleme sonrasında müşteri tarafından bankaya erken ödeme tutarının iletilmesinin ardından kalan vadesi 24 aydan az olan kredilerde yüzde 2 oranında, 24 aydan fazla vadeler için yüzde 2’den fazla erken ödeme ücreti talep edilebilecek. Söz konusu olan hesaplamaların tamamı ise 24 aylık vade üzerinden belirlenecek. Yeni uygulama ticari müşteriler için yeni kolaylıklar olarak ifade ediliyor.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.