DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Merkez Bankası Başkanından Yeni Faiz Kararı Açıklaması!

Merkez Bankası Başkanından Yeni Faiz Kararı Açıklaması!

ABONE OL
29 Mart 2021 11:56
Merkez Bankası Başkanından Yeni Faiz Kararı Açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Döviz kurunun hızla yükselmesi ve ekonomik dengelerin bozulması çeşitli tartışmaları ve aynı zamanda endişeleri de beraberinde getirmişti. Bunun ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Cumhurbaşkanı tarafından verilen hızlı bir karar sonrasında görevinden alınmıştı. Bu durum tartışmalara neden oldu. Ardından Türk lirasının hızlı bir şekilde değer kaybetmesi de yeni tartışmaların fitilini ateşledi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı hakkında nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmuştu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu konu hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

Hızlı Faiz İndirimi Önyargısı Kabul Edilmemeli!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu çok konuşulan tartışmalı süreç hakkında özel bir röportaj verdi. İlk faiz kararının verilmesinin beklendiği Nisan ayı için nasıl bir süreç izleneceği merak ediliyordu. Bunun üzerine Nisan ayı ve sonrasında devam edecek Para Politikası Kurulu toplantıları için hemen faizin indirileceği düşünülüyordu. Ancak bu faiz indirim sürecinin önyargı olduğu ve doğru olmadığının altı çizildi.Merkez Bankası Başkanı açıklamalarında ‘Yeni dönem için birtakım kararlarımız var. Kararlarımızın tamamını kurumsal bir para politikası anlayışı ile enflasyonun düşüş hızının kalıcılığını sağlayacak şekilde almayı planlıyoruz’ ifadelerini kullandı. Göreve gelmesinin hemen ardından gerçekleştirmiş olduğu ilk söyleşi ile çalışmalar hakkında da bilgi vermesi bir güven ortamı sağlamaya çalıştığı yönünde yorumlandı.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.