Merkez Bankası Başkanı Değişikliğini Bank of America Yorumladı

Merkez Bankası Başkanı Değişikliğini Bank of America Yorumladı

TCMB başkanı değişikliği sonrası yüksek hareket gösteren Türkiye piyasası ile ilgili Bank of America’dan yorum ve analiz geldi. İşte detaylar…

ABONE OL
22 Mart 2021 19:30
Merkez Bankası Başkanı Değişikliğini Bank of America Yorumladı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bank of America analisti, Türkiye’de bulunan banka dışı şirketlerin, Türk lirasındaki kayba karşı iyi bir tampon oluşturduğunuz dile getirdi. Ayrıca, yakın gelecekte eurobond ihracatını hedefleyen bazı şirketlerin daha farklı finansman yöntemlerine başvurması gerekebileceğini ifade edildi.


Bank of America tarafından, dün yayınlanan raporda, ABD tahvil getirilerinde oluşan artışın, yatırımcıların Rusya ve Brezilya ile ilgili çıkan haberler karşısında tedirgin olduğu bir dönemde TCMB başkanı değişikliğinin gerçekleştiği ifade edildi.

Bank of America, yayınladığı raporda Türkiye ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“ABD 10 yıllık tahvil getirisi tahminimizi yılsonu için yüzde 2,15’e yükselttik. TCMB başkanlığında yaşanan değişiklik, 2017 yılında Türk Lirasındaki yabancı pozisyonunun son 10 yılın zirvesinde olduğu bir dönem içinde yapıldı. Yatırımcıları Türk tahvillerindeki payı, Kasım ayı içerisinde yüzde 3 seviyesinden yüzde 7 seviyesine yükseldi.”Türkiye için tahminlerini dile getiren Bank of America, “Yılsonu enflasyon tahminimiz yüzde 12. Bu tahminimiz, politika faizinin üçüncü çeyrek sonuna kadar yüzde 19’da kalacağı varsayımı ile yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.