DOLAR

8,1550

0.27%
EURO

9,7089

-0.14%
ALTIN(gr)

457,21

-0,42%%
BİST 100

1.393,24

-1.65%
Merkez Bankası Başkanı Ağbal’dan Önemli Enflasyon Açıklaması!

Merkez Bankası Başkanı Ağbal’dan Önemli Enflasyon Açıklaması!

ABONE OL
28 Mart 2021 21:12
Merkez Bankası Başkanı Ağbal’dan Önemli Enflasyon Açıklaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal önemli açıklamalarda bulundu. Bakanın açıklamaları pek çok kesim tarafından merakla takip edildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kurumsal blog sayfasında merkezin gündem maddesinin kalıcı fiyat istikrarı ve enflasyon olduğu belirtildi. Kararlı ve öngörülebilir para politikasının önemi başlıklı bir yazı kaleme alan Başkan Ağbal yazısında önemli noktalara dikkat çekti.


Ağbal Açıkladı!

Toplumu bir arada tutacak en önemli unsurun ekonomik istikrar olduğunun altını çizdi. Güven duyulan bir ekonomi ile beklentiler iyileşecek, yatırım ve istihdam artacak, toplum refaha hızlı bir şekilde kavuşacak dedi. Ekonomi yönetimine ilişkin temel kurumlardan biri olarak görülen Merkez Bankası için de büyük önem taşıyan bu konunun altını çizdi. Para politikalarında güven bu takdirde daha etkili beklentiler ve iyileştirme gücünün artması ile sağlanır. Bu çerçevede bir Merkez Bankası’nın amaçlarına ulaşması için ilk olarak ekonomik faktörlerin güvenilir olması gerektiğini belirtti.

Merkez Bankası Başkanı açıklamalarını yaparken bir Merkez Bankası’nın amacına ulaşması için en önemli etkenin para politikasının güven sağlamasıdır. Görevini başarı ile yerine getirecek olan bir Merkez Bankası’nın üretken, istikrarlı bir ekonomi ile tüm kapıları tek tek açacağını açıkladı. Güven veren ve fiyat istikrarına odaklanmış bir para politikası uzun vadede toplumu ve koruma sağlayacaktır. Fiyat istikrarını sağlamak ve kalıcı hale getirmek için de yapılması gerekenlerden bahsetti.

Güven Büyük Önem Taşıyor!

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya ve Naci Ağbal’ın değerlendirmelerine göre para politikasının güvenilir bir şekilde uygulayarak hedeflerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Çünkü kalıcı fiyat istikrarı ve sürdürülebilir bir büyüme için toplum refahı için daha adil gelir dağılımı için daha fazla istihdam için ön koşulun güven olduğunu söyledi. Amaca ulaştığınızda paramız yani Türk Lirası hak ettiği değere kavuşacaktır dedi. Emek verenler, üretenler, ekonomiye can verenler her zaman olduğu gibi şimdi de kazanacak. Daha çok ürettiğimiz de geleceğe daha iyi ve güvenle bakabileceğimiz bir geleceğe sahip olacağız açıklamalarında bulundu. Naci Ağbal yönlendirmeleri sözlü olarak belirgin bir şekilde güçlendirdi. Hedeflerini söyleyerek kalıcı fiyat hedefi doğrultusunda da bugüne kadar önemli adımları attıklarını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.