Merkez Bankası Başkan Değişimi Kurda Ekonomik Krizi Tetikliyor

Merkez Bankası Başkan Değişimi Kurda Ekonomik Krizi Tetikliyor

ABONE OL
31 Mart 2021 07:48
Merkez Bankası Başkan Değişimi Kurda Ekonomik Krizi Tetikliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Döviz kurunda son zamanlarda meydana gelen ani yükselişler Türk lirasının hızla değer kaybetmesine neden oluyor. Bu süreçte Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasının hemen ardından meydana gelen bu süreç yeni endişeleri de beraberinde getirdi. Döviz kurunda meydana gelen ani yükseliş ekonomide yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu.


Son yıllarda döviz kuru ciddi bir tartışma halini almış durumda. 2018 yılının Ağustos ayında da ilk döviz krizi Amerika ile Türkiye arasında meydana gelen bir kriz sonrasında ortaya çıkmıştı. Bu durumun engellenmesi için Merkez Bankası tüm rezervlerini kullanmaya başlamış ve süreç hakkında biraz olsun başarılı olmuştu.

Piyasalarda Büyük Bir Güven Sorunu Meydana Geldi!

4 17

Ardından döviz krizi Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ile devam etmiş ve son olarak Merkez Bankası Başkan değişimi ile yeniden varlığını hissettirmişti. Piyasalarda meydana gelen bu yükseliş ve hareketliliğin temelinde ise yaşanan bir güven kaybının olduğu ifade edildi. Bu durum kredibiliteler bakımından ciddi bir güven kaybının yaşanmasına neden oldu. Şimdilerde Merkez Bankası tarafından ‘piyasa dostu’ bir imaj çizilmeye çalışılıyor ancak piyasalarda ortaya çıkan oynaklığın yeniden eski düzene çevrilmesi konusunda yeterli başarının gösterilmediği belirlendi.Döviz kurunda yeniden rekor sayılar konuşulmaya başlandı. Ekonomide son 2.5 yılda yaşanan üçüncü kur krizinin ardından piyasayı yorumlayan uzmanlar tarafından da bu durumun aşılması son derece zor bir güvenin başlangıcı olduğu yönünde değerlendirmeler bulunuyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir