MasterCard CEO’sundan Çarpıcı Bitcoin Açıklaması

MasterCard CEO’sundan Çarpıcı Bitcoin Açıklaması

ABONE OL
28 Mart 2021 15:31
MasterCard CEO’sundan Çarpıcı Bitcoin Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MasterCard CEO’sundan Çarpıcı Bitcoin Açıklaması

MasterCard CEO’su Ajay Banga da bitcoin tartışmalarına dahil oldu. Geçtiğimiz ay bitcoinin bir anda yüksek değerlere kavuşması sonrasında dünya ikiye bölündü. Bitcoini varlık olarak kabul edip, benimseyenler ve bitcoini balon olarak görenler zincirine Ajay Banga da katıldı.


 

Fortune.com için yaptığı açıklamada Ajay Banga’ya kripto paralar hakkında ne düşündüğü soruldu. Bu soruya Banga, “Merkez bankası dijital para birimi gerçekten ilginç. Stablecinler biraz daha az ilginç. Bitcoin için ise aynı şeyleri söyleyemeyeceğim” diyerek cevap verdi.

MasterCardTabii ki de Banga’nın görüşleri yadırganamaz. Fakat dünyanın en büyük kripto para birimini eleştirmesi, analizcileri tedirgin ediyor. Banga, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Bugün iki Coca-Cola şişesine eşdeğer, yarın 21’e mal olan bir para birimiyle finansal olarak dışlanan birini hayal edebiliyor musunuz? Bu onları almanın bir yolu değil. Bu, finansal sistemi “korkutmanın” bir yolu.”

 

Açıklayacak olursak; kripto para birimlerinin tehlikeli veya iyi olmadığını, yalnızca önemsiz olduğunu vurguladı. Bitcoine olan soğukluğu bilinse de MasterCard CBDC ve stablecoinlerle arasını iyi tutmaya devam ediyor. Yakın zamanda CDBC’lerin denenmesi için MasterCard tarafından bir platform oluşturulmuştu.

 

MasterCard CEO’su Ajay Banga, stablecoinlerle ilgili şunları söyledi;

 

“Tamamen açık olmak gerekirse, bugünün tüm kripto para deneyimleri ağımızda desteklenmeyecek. stablecoinler, geçmişe göre daha düzenlenmiş ve güvenilir olsa da, hayattadaki birkaç dijital varlığın çoğunun, bazılarını karşılamaması için uyum önlemlerini sıkılaştırması gerekiyor.”

 

MasterCard’ın en büyük rakibi Visa’da ise durum tamamen farklı. Visa yöneticileri bitcoin destekçisi olmalarından çekinmiyor. Bu durumda iki şirketten birinin büyük zarar görmesi ise gayet beklenebilir bir durum.

 

ekoayrinti.com

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.