DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Maske ihracatında 1 milyar dolar buhar oldu!

Maske ihracatında 1 milyar dolar buhar oldu!

ABONE OL
2 Nisan 2021 07:51
Maske ihracatında 1 milyar dolar buhar oldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgını ile birlikte hayatımıza maske kullanımı girmeye başladı. Bir zorunluluk halini almasının ardından yeni gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası tarafından yapılan açıklama sonrasında Türkiye’nin başta maske olmak üzere pek çok tıbbi koruyucu ürün için yanlış bir ihracat politikası içerisine girdiğini belirtti.


Türkiye’nin en az 1 milyar dolar değerinde maskenin yurtdışına ihraç edilmesi konusunda şansının olduğunu ancak bunun sanıldığı gibi doğru şekilde yönetilmediğinin altını çizdi. Bu durum maske ihracatçıları tarafından da sürecin doğru yönetilmemesinden kaynaklı olarak büyük bir kayıp olarak değerlendirildi.

Türkiye’den Koruyucu Sağlık Ürünlerine İhracat Yasağı Geldi!

Türkiye’nin koruyucu ürünlerin hammaddesi olarak bilinen kumaş sektörü için büyük bir güç olduğu belirtildi. Ancak gerekli imkanlar olmasına rağmen 2020 yılının Mart ayından bu yana koruyucu ürünlere yönelik getirilen bir ihracat yasağının ardından çeşitli sorunların yaşandığı ve beklenilen ihracat hedeflerinin tam anlamıyla gerçekleştirilemediği ifade edildi.Bu yasak aylar sonra DMO’ya belirli bir miktarda hibe yapılması şartı ile gevşetilmiş oldu. Ancak hem süreç için geç kalındı hem de sürecin tamamen yumuşatılmaması ciddi bir risk olarak ifade edildi. Çin’in bu süreçte henüz piyasada olmadığı zamanların Türkiye tarafından verimli kullanılamadığı için büyük fırsatların kaçırılmış olduğu belirtildi. 1 milyar dolarlık bir kaybın söz konusu olduğu belirtildi.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.