Marmara’da Küçük Kıyı Balıkçıları için Verilen Destekler Artırıldı
  • Eko Ayrıntı
  • Ekonomi
  • Marmara’da Küçük Kıyı Balıkçıları için Verilen Destekler Artırıldı

Marmara’da Küçük Kıyı Balıkçıları için Verilen Destekler Artırıldı

ABONE OL
7 Haziran 2021 12:54
Marmara’da Küçük Kıyı Balıkçıları için Verilen Destekler Artırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalarda destek ödemelerine dikkat çekildi. Marmara bölgesinde bulunan ve aktif oalrak devam eden küçük kıyı balıkçılarına yönelik desteklerin bu hafta itibariyle iki katına çıkarıldığı müjdesini verdi.


Pakdemirli, yazılı açıklamasında, Marmara Denizi’nde müsilajdan etkilenen küçük balıkçı teknelerine verilecek desteklere ilişkin bilgi verdi.

Marmara’daki müsilajın, çok miktarda balıkçı ağının denizlerde kaybolmasına ya da çıkarılamamasına yol açtığına dikkati çeken Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bu ağların çıkarılması için çalışma yürüteceğiz. Marmara’da küçük kıyı balıkçısına ödediğimiz destekleme miktarını 2 katına çıkardık. Teknelerin büyüklüğüne göre 2 bin lira ile 2 bin 900 lira arasında destek vereceğiz. Endüstriyel (büyük) balıkçılar için düşük faizli kredi ve borç erteleme çalışması yapıyoruz.”Küçük pelajik balıkların koruma altına alınan üreme, beslenme ve büyüme bölgelerini genişletmeyi planladıklarını vurgulayan Pakdemirli, “Akademik çalışmalara göre, planktonlarla beslenen hamsi, çaça, istavrit gibi küçük pelajik balıklar müsilajın oluşumuna neden olan planktonların azalmasını sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

 


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.