DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Leblebi Başkenti Çorum’da Üreticilere yüzde 75 hibeli 238 ton nohut tohumu dağıtıldı
  • ekoayrıntı
  • Ekonomi
  • Leblebi Başkenti Çorum’da Üreticilere yüzde 75 hibeli 238 ton nohut tohumu dağıtıldı

Leblebi Başkenti Çorum’da Üreticilere yüzde 75 hibeli 238 ton nohut tohumu dağıtıldı

ABONE OL
29 Mart 2021 13:08
Leblebi Başkenti Çorum’da Üreticilere yüzde 75 hibeli 238 ton nohut tohumu dağıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya’da ve Türkiye genelinde leblebi denilince akla ilk gelen şehir olan Çorum’da, 11900 çiftçiye %75 hibeli 238 ton nohut tohumu dağıtıldı.


Tarım ve Orman Bakanlığının hibe desteğiyle temin edilen nohut tohumları, törenle çiftçilere dağıtıldı.

Vali Mustafa Çiftçi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğündeki törende yaptığı konuşmada, Çorum’un leblebisiyle tanınan bir il olduğunu ancak kentteki nohut üretiminin leblebi üreticilerinin ham madde ihtiyacını karşılayamadığını söyledi.

Çorum’un, Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezleri arasında yer aldığına işaret eden Çiftçi, “Nohut, ilimizde üretilen tarım ürünleri arasında 7’nci sırada yer almaktadır. İlimizde sulanabilir arazi miktarını artırdığımızda tarımsal üretimi çok daha iddialı noktalara getirebileceğiz.” dedi.Tohum desteğinin de tarımsal üretime katkı sağlayacağını dile getiren Çiftçi, “Bugün dağıtacağımız 238 ton sertifikalı nohut tohumuyla inşallah ilimizi daha iyi noktalara getirmeyi hedefliyoruz. 1190 çiftçimiz sertifikalı nohut tohumundan faydalanmış olacak. Hayırlı, bereketli bir sezon diliyorum.” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı ise üreticiye dağıtılan nohut tohumunun 1 milyon 428 bin lira tutarında olduğuna işaret etti.

Nohut tohumu desteği sağlanacak çiftçileri Çiftçi Kayıt Sistemi’nden (ÇKS) tespit ettiklerini anlatan Sarı, şunları kaydetti:

“İlimizde 300 dönümde ekim yapana değil de 10-15 dönüm alanda ekim yapan çiftçilere öncelik verdik. Çorum’da bildiğiniz gibi leblebi meşhur. Üreticilerimize katkı sağlamak amacıyla projeyi başlattık. Bir taraftan çiftçilere tohum desteği verirken diğer yandan da ilimizde leblebi ticaretiyle uğraşanların ham madde ihtiyacını üreticilerden karşılaması yönünde görüşme yaptık. Dağıttığımız tohumun özelliği, biçerdöver ile hasat edilebiliyor olması. Devlet olarak en ücra köşedeki çiftçiye dahi dokunabilirsek mutlu oluyoruz.”

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.