DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Kuyumcuları Sevindirecek Haber: Geri Adım Atıldı

Kuyumcuları Sevindirecek Haber: Geri Adım Atıldı

ABONE OL
18 Mart 2021 13:37
Kuyumcuları Sevindirecek Haber: Geri Adım Atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde gündem olan, kuyumcuların, kamu bankalarına 500 gram altın yatıracağına dair düzenleme, kuyumcu esnafında ciddi tepkilere neden olmuştu. Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, bu düzenlemede geri adım atıldı, dedi.


Teminat Maddesi Kaldırıldı

Reuters’ın aktardığına göre, İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Kuyumcular Odası Başkanları ve Ticaret Bakanlığı’nda yapılan görüşmeler sonucunda taslaktaki 500 gram teminat maddesi kaldırıldı. Diğer maddeler üzerinde de çalışmalar yapılacak” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bir süre önce sektör görüşüne açılan “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı”nda ülke genelinde faaliyet gösteren tüm kuyumculardan 500’er gram altını kamu bankalarına yatırmaları planlanıyordu.Planlanan yönetmelikteki amaç, kuyum işletmelerinin açılış ve faaliyetleri ise ilgili kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olup “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik” taslağına göre kuyumcu, teminat hesabına yatıracağı altına sektörde kaldığı süre boyunca hiç dokunamayacak, işletemeyecek ve kullanamayacaktı.

Ticaret Bakanlığı taslağının 11. maddesinde, “Kamu sermayeli bankalar veya kamu sermayeli katılım bankalarında kuyum işletmesi adına açılan hesaba beş yüz gram altın teminat olarak yatırılır” denilmişti. Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Yıldırımtürk’ün açıklamaların göre bu düzenleme artık rafa kaldırıldı.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.