Kuru Kayısı İhracat Değerinde Yükseliş Oldu

Kuru Kayısı İhracat Değerinde Yükseliş Oldu

Türkiye ihracat raporunun açıklanmasının ardından, hangi ürün değerlerinde artış olduğu da ortaya çıktı. Kuru kayısı ihracat değerinde, kilogram başı 1,2 dolar artış göstererek bu alanda dikkatleri üzerine çekti.

ABONE OL
14 Mart 2021 21:03
Kuru Kayısı İhracat Değerinde Yükseliş Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Deposu’nun kurulmasının arından ihracat değeri artan kuru kayısı geçen yıla göre bu yıl değerinde artış ile başladı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, kuru kayısıya müdahale alımı yapmasının ardından, ihracat değeri kilogram bazında 1,2 dolar arttı.


Malatya Ticaret Borsası’nın açıkladığı verilere göre, 7 bin 357 ton bu yılın Şubat ayında olmak üzere, şehirden yılın iki ayında toplam 14 bin 80 ton kuru kayısı ihracatı yapıldı. Bu ihracatın mali değeri ise 47 milyon 371 bin dolar. 2020 senesinin aynı döneminde, 17 bin 88 ton kuru kayısı ihracatına rağmen elde edilen gelir, 45 milyon 512 bin dolar idi.

Kuru kayısı ihracat miktarı düşmesine rağmen gelir arttı

2020 yılının ilk iki ayı baz alındığında, kuru kayısı ihracat miktarında azalma olmasına rağmen, yaklaşık 4 milyon dolar bir gelir artışı olduğu gözlemlendi. AB özelinde, coğrafi işaret tescili bulunan Malatya kayısısında oluşan fiyat artışı, hem ülke ekonomisine, hem de üreticiye katkı sağlamış oldu.

Konu hakkında görüş bildiren Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, küresel salgına rağmen, kuru kayısı ihracatında geçen yıldan daha iyi bir gelir elde ettiklerini bildirdi. Ayrıca Ocak ve Şubat ayındaki satışlardan elde edilen dolar gelirinin de yüzleri güldürdüğünü belirtti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.