Küresel Piyasaları Sarsan Archegos Olayı Nedir?

Küresel Piyasaları Sarsan Archegos Olayı Nedir?

ABONE OL
31 Mart 2021 21:20
Küresel Piyasaları Sarsan Archegos Olayı Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı yatırım fonu Archegos Capital, yüksek miktarda hisse satışı gerçekleştirdi. Bu durum küresel piyasalarda pek çok banka ve kurum için olumsuz durum oluşturdu. Peki bu olumsuz durum neden oluştu? İşte tüm detaylarıyla beraber Archegos olayı…


Geçtiğimiz hafta gerçekleşen, Archegos Capital’e bağlı birçok şirketin hisselerindeki yüksek satış, bu hafta küresel piyasalarda olumsuz etkiler yarattı.

Archegos Capital tarafından oluşturulan teminat tamamlamam çağrısı, karşılanamadı ve 20 milyar dolarlık satışın gerçekleşmesiyle beraber bazı şirketlerde sert geri çekilmelere sebep oldu. Ortaya çıkan durumdan en çok banka ve finans kuruluşlarının etkilendiği görülüyor. Bu kapsamda, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank, Credit Suisse ve Nomura şirketlerinin yaklaşık 6 milyar dolar zarar ettiği hesaplanıyor.

ABD borsası içerisinde bulunan Çinli Baidu ve Tencent Music hisselerinde ciddi düşüşler yaşandı. Baidu yüzde 33,5 kayıp yaşarken, Tencent Music yüzde 48,5’luk bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz hafta başlayan satışlar bu hafta da hızla devam ederken, yapılan teminat tamamlama çağrısı, kayıplarda derinlik oluşmasına neden oldu.Regülatör yatırım firması bu kadar büyük risk alabilir mi?

Yaşanan olayın ardından aslında herkesin merak ettiği tek bir konu vardı. “Regülatör ve bankanın sürekli göz önünde olan bir yatırım firması bu kadar büyük riski nasıl alabilir?” Bu soru için verilebilecek ilk cevap aslında şirketin tam denetim imkanı sunmayan bir aile şirketi olması. Finansal türev araçların bu kapsamda kullanılması da bir neden gösterilebilir.

İkinci cevap ise kar getireceği düşüncesi ile bankalar tarafından sürekli desteklenen Hwang şirketi olmuştur. Bilindiği gibi Hwang, daha önce içeriden bilgi alarak işlemde bulunduğu için men edilmişti.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.