Küresel Piyasalarda ABD Enflasyon Oranları Bekleniyor

Küresel Piyasalarda ABD Enflasyon Oranları Bekleniyor

ABONE OL
8 Haziran 2021 08:54
Küresel Piyasalarda ABD Enflasyon Oranları Bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel piyasalarda yapılan değerlendirmelerde bugün tüm gözler ABD enflasyon verilerine kilitlenmiş durumda. Perşembe günü ABD’de açıklanacak olan enflasyon rakamları küresel piyasalarda dengelerin yeniden belirlenmesine neden olacak. Henüz açıklama yapılmadan önce küresel borsa üzerinde gözle görülür bir karışıklığın yaşandığı tespit edildi.


Haftanın ilk işlem gününde ABD endekslerinde karışık bir görünüm devam ediyor. Vadeli işlem piyasası ise yapılan son değerlendirmelere göre daha pozitif bir hava ile başlamış oldu. Asya borsalarında ise bazı karışıklıklar yaşansa bile daha ılımlı bir havanın estiği ifade edilebilir.

Piyasalarda S&P endeksi yatay seviyede günü kapatmayı başarmıştı. Borsada işlem gören Nasdaq ise üretmiş olduğu yeni ve ses getirecek olan Alzheimer ilacı ile birlikte ilacın onay görmesinin ardından yükselişe geçti.

Sıfır Faiz İsteği Yeniden Gündeme Geliyor

FED tarafından kısa süre önce kısa vadeli faizlerin daha fazla kontrol altında tutulabilmesi için yeni bir çalışma yapılmıştı. Bu çalışma sonrasında yüzde faiz oranlı olarak gerçekleştirilen gecelik ters repo imkanı oldukça ilgi gördü.Kısmi olarak merkez bankasına bağlı olan varlık alımlarından ve sisteme girişli rezerv girişlerinden kaynaklanan faiz oranlarının alınan yeni karar sonrasında Haziran ayında da aktif olarak devam etmesine karar verildi. Yapılan son analizler sonrasında FED tarafından gerçekleştirilen ters repo imkanının kullanılma sürecinin haziran ayından sonra yeniden yükselişe geçme ihtimalinin de olası olduğu belirtilmiş oldu.

 


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.