Kullanıcı verileri tartışılan Whatsapp’a kötü haber!

Kullanıcı verileri tartışılan Whatsapp’a kötü haber!

ABONE OL
4 Mart 2021 21:20
Kullanıcı verileri tartışılan Whatsapp’a kötü haber!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Whatsapp yıllar önce gerçekleştirilen büyük bir satın almanın ardından Facebook bünyesine geçmişti. Geçtiğimiz aylarda ise Whatsapp tarafından alınan bir karar sonrasında kullanıcıların kişisel bilgilerinin üçüncü parti kurum ve kişilerle paylaşılmasına yönelik bir sözleşme hazırlanmıştı. Bu sözleşme daha sonrasında pek çok Whatsapp kullanıcı kişisel verilerinin paylaşılma endişesine karşı tepki göstermişlerdi.


Türkiye’de de tepkiler konu hakkında çığ gibi büyümeye devam ediyor. Pek çok kullanıcı bu dönemde alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmeye başladılar. Bunun üzerine Whatsapp yeni bir bildiri yayınlayarak uçtan uca şifreleme sisteminin olduğunu ve bu sebepten dolayı herhangi bir endişenin yaşanmaması yönünde bir açıklamada bulundu.

Gelen tepkiler arasında başka ülkelerin aldığı kararlarda bulunuyor. Hindistan’ın tepkilerinin ardından bir tepkide Güney Afrika’dan geldi.

Güney Afrika Whatsapp’ı Zor Duruma Düşürdü!Whatsapp tarafından diretilen kişisel veriler hakkındaki süreç Avrupa ülkelerinin dışında kalan ülkeler için geçerli olacak. Bazı veriler arasında yer alan telefon, kişisel bilgiler, şifre, kullanıcı bilgilerinin üçüncü kişilerle paylaşılabileceği belirtildi.

Güney Afrika tarafından yapılan açıklamada Avrupa ile Afrika arasında meydana gelen ayrımcılığın kabul edilemez olduğu ifade edildi. Bu konuda Güney Afrika’nın atmış olduğu adımın benzerinin Hindistan tarafından da atıldığı ve sonrasında konu hakkında resmi bir itirazın gerçekleştiği belirtildi. Bu durumun Whatsapp tarafından bir risk teşkil edeceği düşünülüyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.