Kripto Para Yönetmeliğine Karşı İptal Davası Açılıyor

Kripto Para Yönetmeliğine Karşı İptal Davası Açılıyor

ABONE OL
18 Nisan 2021 15:23
Kripto Para Yönetmeliğine Karşı İptal Davası Açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bundan sadece birkaç gün öncesinde gece saatlerinde Merkez Bankası tarafından duyurulan kripto para yönetmeliğine karşı iptal davası açılacağı duyuruldu. Hatırlayacağınız üzere bu kararın ardından kripto paralar ile ödeme kabul etmenin artık yasaklanacağı açıklanmıştı. Buna ek olarak yine internet üzerinden bankalar harici uygulamalar aracılığıyla kripto para borsalarına para yatırıp çekmek de yasaklanacak gibi duruyor. Ancak bu karara karşı çıkan GlobalB A.Ş. Hukuk şirketi GlobalB’nin kurucu ortağı olan Sima Baktaş konuya ilişkin iptal davası açacaklarını duyurdu. Twitter üzerinden Baktaş’ın paylaşımı ise şu şekilde oldu:


“Kurucu ortağı olduğum GlobalB A.Ş olarak kripto para ile kayıt aldığımız ve gelecek iş planımızda kripto para ile ödeme iş modelimiz olmasından dolayı, Merkez Bankası’nın kripto para ödemelerini yasaklayan yönetmeliğine karşı iptal davası açıyoruz.”

GlobalB kurucu ortağı Baktaş’a göre açıklanan yönetmelik Borçlar Kanunu 26. maddesindeki “Sözleşme Özgürlüğü” ilkesine aykırı durumda:

“Yönetmelik hükümleri ‘Kanunlara’ aykırı düzenlenemez. Bu nedenle bu yönetmeliğin iptali gerekir.”Ülkemizdeki kripto para yatırımcılarını kızdıran ve daha çok yurt içi borsalara yönlendiren bu olay büyük tepki toplamıştı. Hatta yönetmeliğin duyurulmasının ardından birçok kişi paralarının borsada kalacağı korkusuyla yatırımlarını çekmeye bile başladılar. Eğer iptal edilmezse 30 Nisan günü resmen yürürlüğe girecek bu uygulamanın akıbeti ne olacak hep birlikte göreceğiz.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir